Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 16:00 (wnętrza Trasy Historycznej do 15:00)

Aktualności

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zapraszamy na niecodzienne nocne wydarzenie w ramach akcji „Ekstremalna Droga Krzyżowa”.
Data: 22 marca
Godzina: 20:00
Trasa: Elbląg, Kościół Świętego Brata Alberta – Malbork, Kościół Zamkowy

Grafika informacyjna. Na czarnym tle widok zamku od strony wschodniej ze ścianą kościoła i widoczną za nią wieżą. Poniżej czarne zarysy postaci idących jedna za drugą. Dwie pierwsze osoby niosą duży krzyż.Po lewej stronie w lewym rogu czerwony krzyż i napis Ekstremalna Droga Krzyżowa. 22 marca 2024 roku. Na tej samej wysokości po prawej stronie napis Musicie od siebie wymagać. Jan Paweł II papież. Przez całą grafikę białą linia z zaznaczonymi punktami. Na jednym końcu napis Malbork na drugim Elbląg.

W średniowieczu wśród gwarów rzemieślników pracujących na zamku, rozmów kupców oraz stukotu koni usłyszeć można był w niektóre dni również modlitwy pielgrzymów. W XIV oraz XV wieku zamek był miejscem przechowywania licznych relikwii, do których zaliczały się m.in relikwie św. Barbary, głowa św. Agaty oraz relikwiarz z fragmentem Krzyża Świętego (ignum sancte crucis). Większość z tych przedmiotów przechowywano w kaplicy św. Wawrzyńca na terenie przedzamcza. W 1358 roku wystawiono dokument odpustowy gwarantujący czterdziestodniowy odpust dla każdego, kto w określone dni świąteczne (m.in. Wielki Piątek i Wielkanoc) nawiedzi kaplicę św. Wawrzyńca i odda część przechowywanej tam cząstce krzyża świętego. Pielgrzymowano również do kaplicy mariackiej przy bramie sztumskiej, w której od przełomu XIV i XV wieku znajdował „słynący cudami” obraz Matki Boskiej Pokornej.

W nawiązaniu do tych średniowiecznych pielgrzymek Muzeum Zamkowe zaangażowało się w tym roku w ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jest to 40-kilometrowa, nocna wyprawa mająca miejsce w jeden z piątków Wielkiego Postu. Od tego roku można wyruszyć nową trasą prowadzącą z kościoła Świętego Brata Alberta w Elblągu do malborskiego zamku. Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się 22 marca. Na uczestników po całonocnej wędrówce będzie w Karwanie czekała gorąca kawa oraz herbata.

Serdecznie zapraszamy do podjęcia tego wielkopostnego wyzwania i w ten niecodzienny sposób odwiedzenia naszego zamku. 

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78