200 lat konserwacji
ZbioryWystawy i wnętrzaHistoriaDziałalność konserwatorskaEdukacja
BibliotekaE-muzeumDigitalizacja
Warsztaty
A A A

 

 

warsztaty kaligrafii - Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku zaprasza do nowo otwartego skryptorium zamkowego. Pomysł stworzenia skryptorium narodził się dwa lata temu. Zainspirowani przez warsztaty kaligrafii, które poprowadzili dla muzealników w Malborku pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie Janusz Korzeniowski i Katarzyna Pietrzak opracowaliśmy nasz projekt. Odbyliśmy gruntowne studia poznając Skryptorium Villa Nova w ogrodach wilanowskich oraz ucząc się pisma tekstury gotyckiej na spotkaniu poprowadzonym przez słynną historyk sztuki z Krakowa panią Barbarę Bodziony.
Skryptorium to antidotum na zawrotne tempo współczesnego życia, sposób na wyciszenie, skupienie, szukanie nieskazitelności. Tutaj będzie można, jak dawniej, w zaciszu średniowiecznego klasztoru poznać tajniki pracy kopisty, pisma, druku i księgi. Wziąć do ręki gęsie pióro, zamoczyć w kałamarzu z atramentem i doświadczyć, że w trakcie pisania „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”, jak przekazał nam jeden z braci benedyktynów.
Szacuje się, że np. ręczne przepisywanie Biblii przez kopistę trwało około trzech lat. Dopiero wynalazek druku znacznie przyspieszył ten proces. W naszym skryptorium prezentujemy także rekonstrukcję prasy z czasów Johannesa Gutenberga, aby pokazać proces druku.
Poniżej zamieszczamy serwis fotograficzny z naszych działań mających na celu wyposażenie pracowni kaligrafii i drukarstwa na zamku w Malborku. Przedstawiamy także poprowadzone przez pracowników naszego muzeum lekcje kaligrafii realizowane w ramach programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od września br. Dział Edukacji serdecznie zaprasza uczniów na warsztaty kaligrafii, na których będzie można nauczyć się sztuki starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie.
Proponujemy zajęcia jednorazowe lub cykliczne realizowane po konsultacji z nauczycielem, dostosowane do indywidualnych umiejętności uczniów.
W celu umówienia zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji pod nr tel. 55/6470982, 983, 984. Na warsztaty przyjmujemy grupy liczące do 15 osób.


warsztaty drukarstwa – poznanie dawnych sposobów drukowania tekstów, prezentacja prasy drukarskiej z czasów Jana Gutenberga i jej praktyczne zastosowanie.

                                        
warsztaty czerpania papieru – poznanie dawnych sposobów wytwarzania papieru oraz nauka czerpania papieru.

warsztaty układania mozaiki – praktyczne układanie mozaiki na przykładzie figury Madonny z zamku.


warsztaty witrażu – odpowiedź na pytanie co to jest witraż? jak dawniej wytwarzano witraże? praktyczne tworzenie witraża z papieru lub innych materiałów  


Serdecznie  zapraszamy.
 

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kaligrafii

warsztaty kali

warsztaty kaligrafii

zdjecie

 

Zobacz podobne artykuły
Brak podobnych artykułów w naszym serwisie