Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 15:00, ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 13.00

Blog

27 lutego, 2024 | Madonna Szafkowa z Klonówki

Punktem centralnym średniowiecznej części wystawy jest charakterystyczna rzeźba Madonny Szafkowej, pochodzącej z kościoła parafialnego w Klonówce (dziś w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie). To jedna z sześciu zachowanych do dziś takich właśnie figur, pokazujących wizualnie opiekę sprawowaną przez Najświętszą Marię Pannę nad Krzyżakami. W postaci zamkniętej prezentuje Marię Tronującą, w postaci znanej nam choćby z wielkiej pieczęci Zakonu i propagowanej przez Krzyżaków w wielu przedstawieniach. Po otwarciu ukazuje się Matka Miłosierdzia niosąca w swoim łonie Ukrzyżowanego Syna, zrodzonego z Boga Ojca. (Ukrzyżowanego Chrystusa akurat brak w naszej Madonnie). Najbardziej interesująca jest dekoracja wewnętrznych części płaszcza Marii. Widzimy tam siedem kobiet (w tym trzy koronowane) i siedmiu mężczyzn, w tym kardynała, biskupa, cesarza (lub króla) i brata zakonu krzyżackiego. 

Od strony ikonografii, wymowy ideowej i funkcji madonny szafkowe (w tym ta z Klonówki) są bardzo różnie interpretowane. Czy były to ołtarzyki przenośne, czy pełniły funkcje tabernakulów eucharystycznych, czy po prostu stanowiły element wystroju krzyżackich kaplic i kościołów, tego nie sposób rozstrzygnąć. Jak podkreśla jednak prof. Monika Jakubek-Raczkowska, to wyraz poczucia ekskluzywności (wyjątkowości) krzyżackiej opartej na kulcie Marii i jej patronacie nad Zakonem. Mówiąc wprost Krzyżacy zaanektowali Matkę Chrystusa dla własnych potrzeb (wspierała tylko ich) i służąc Jej, wciągnęli niejako na służbę własnej ideologii. Widać to także doskonale w innych  średniowiecznych przedstawieniach Marii zachowanych w malborskim zamku, m.in. w scenie Koronacji Marii. 

Rzeźba w kształcie stożka, którego szczyt zwieńczony jest głową kobiety. Kobieta ma gładko zaczesane do góry długie czarne włosy, które spływają jej na plecy. Od wysokości piersi wyżłobienie wymalowane na złoto a w nim siedząca na ławie postać mężczyzny w długich szatach z wyciągniętymi do przodu rękami. Mężczyzna ma długie ciemne włosy zaczesane do góry i długą brodę w tym samym kolorze. Poniżej postument udekorowany zdobieniem w kształcie wysokoch zakończonych ostrymi łukami oknach ze zdobieniami maswerkowymi. Na otwartych bocznych skrzydłach wymalowane postacie klęczących kobiet i mężczyzn.Na prawym skrzydle widoczna z profilu stojąca postać dziecka w czerwonej długiej szacie.

Fot. J. Pacanek/MZM

Treści bloga udostępniane są na podstawie licencji uznającej autorstwo dla celów tylko niekomercyjnych.
Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0
Szczegóły: Poznaj licencje Creative Commons - Creative Commons Polska Creative Commons Polska

2 odpowiedzi na “Madonna Szafkowa z Klonówki”

  1. test pisze:

    test drugi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78