Blog
5 listopada, 2024 | Tablica nr 3 – konserwatorzy zamku Malbork
w dniu 17 września 1994 r. na kamieniu stojącym w centrum dziedzińca Zamku Średniego odsłonięto trzecią tablicę z głównym napisem: CONSERVATORIBUS CASTRI MARIAEBURGENSIS 1794-1994. Została ona więc poświęcona wszystkim konserwatorom zamku malborskiego, a więc tym, którzy przez lata dbali o jego stan zachowania, jak też zajmowali się odbudową warowni. Data nie była przypadkowa – to właśnie w tym roku obchodzono rocznicę 200-lecia opieki konserwatorskiej nad zamkiem. W 1794 r. do Malborka przyjechał Dawid Gilly, tajny wyższy radca budowlany z Berlina wraz z synem Fryderykiem. I to właśnie zachwyt syna, dwudziestodwuletniego młodzieńca utrwalony w rysunkach i szkicach zaprezentowanych rok później na wystawie w Berlinie, a następnie opublikowany w albumie graficznym (1799) spowodował wstrzymanie dewastacji zamku przez pruską administrację wojskową i objęcie go ochroną konserwatorską. Jak podkreśla prof. Marian Arszyński, dekret króla Prus Fryderyka Wilhelma III zakazujący w 1804 r. prowadzenia jakichkolwiek prac bez zgody władcy można uważać za „jeden z wczesnych przejawów prawnej ochrony zabytków, w imię ich wartości ideowych czy artystycznych”.
Kamień z tablicą jest dla mnie absolutnym centrum zamku, kluczem do zrozumienia jego historii, symbolem walki z czasem i nieuchronnością procesów dziejowych oraz wydarzeń, które przynosiły warowni nad Nogatem zniszczenie i szkody. Od 230 lat są one usuwane, zamek jest konserwowany, odbudowywany i rewitalizowany, a zajmują się tym kolejne pokolenia konserwatorów, naukowców, pracowników Muzeum Zamkowego i współpracujących z nim firm. To jest ich pomnik.
Warto dodać w tym miejscu, że w roku 1994 zamek został wpisany listę Pomników Historii, czyli najważniejszych zabytków polskich, w tym także roku przypadał piękny jubileusz 40-lecia Koła Przewodników Malborskich, upowszechniającego nie tylko historię zamku, ale także dorobek malborskich konserwatorów. Wierzę, że przewodnicy nie omijają kamienia, w którym zapisana jest historia zamku.
Treści bloga udostępniane są na podstawie licencji uznającej autorstwo
dla celów tylko niekomercyjnych.
Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0
Szczegóły: Poznaj licencje Creative Commons - Creative Commons Polska Creative Commons Polska
Bilety
Kup bilet w naszym systemie online
Godziny otwarcia
- Pn:9:00 - 16:00
Wystawy
- Wt - Ndz:9:00 - 15:00
Kontakt
Informacja turystyczna
- +48 55 647 08 00
- +48 55 647 09 02
- +48 55 647 09 78
Dodaj komentarz