Aktualności
BiblioSPOTKANIA – wielokulturowy zamek w Malborku
O tym, że zamek malborski jest zabytkiem wyjątkowym, nie trzeba dziś specjalnie nikogo przekonywać. Jego dzieje oraz monumentalna architektura są magnesem przyciągającym rzesze turystów z całego świata. Muzeum Zamkowe w Malborku jako gospodarz zabytku, wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nieustannie dba o jego stan konserwatorski, chroni związane z nim dziedzictwo kulturowe, jednocześnie przybliżając kilkusetletnią historię obiektu w oparciu o zgromadzone na przestrzeni lat różnorodne kolekcje.
Muzeum jest również miejscem spotkań przedstawicieli różnych kultur i narodowości, do których kierujemy wydarzenie pn. BiblioSPOTKANIA – wielokulturowy zamek w Malborku.
W dniach 30.11.-01.12.br. Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku zaprasza na pierwsze spotkanie dedykowane obcokrajowcom mieszkającym (przebywającym) w Malborku oraz na terenie Polski, którzy pragną zapoznać się z lokalną kulturą oraz dziedzictwem pozostającym pod opieką Muzeum Zamkowego w Malborku. Niech to wyjątkowe miejsce stanie się płaszczyzną wymiany wzajemnych doświadczeń i nawiązania bliższych kontaktów, które być może przerodzą się w kolejne ciekawe, wspólne projekty.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednakże obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres: a.siuciak@zamek.malbork.pl (do 26 listopada br.).
Liczba miejsc ograniczona.
BiblioSPOTKANIA – wielokulturowy zamek w Malborku
Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku, Przedzamcze, 30.11.-01.12.2024 r.
PROGRAM
30.11. (sobota)
12.00-12.30 – rejestracja
12.30-13.00 – oficjalne powitanie, prezentacja uczestników spotkania
13.00-14.30 – warsztaty z formowania płytek posadzkowych (Tomasz Chądzyński MZM)
Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z materiałami budowlanymi dostępnymi w średniowieczu, z których został zbudowany zamek w Malborku. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: dlaczego właśnie glina jest dominującą składową zamku? Jak się ją wydobywa i uplastycznia? Jak długo schnie cegła? Co jeszcze oprócz cegieł można wykonać z gliny? Przyjrzymy się z bliska wybranym destruktom architektonicznym oraz omówimy etapy, techniki oraz narzędzia, dzięki którym powstawały prezentowane obiekty. W części praktycznej zaprezentowane zostaną niektóre metody produkcji i zdobienia płytek, w tym średniowieczną metodą enkaustyczną i prasowaną. Każdy z uczestników będzie mógł zabrać ze sobą wytworzony fliz z odciśniętym elementem heraldycznym pochodzącym z naszego zamku.
14.30-15.00 – przerwa obiadowo-kawowa
15.00-15.30 – prezentacja nowej przestrzeni Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku zrealizowanej w ramach programu „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych (Aleksandra Siuciak MZM)
15.30-16.00 – Czy leci z nami PILLOT? Jak wykorzystać język polski i dziedzictwo kulturowe do włączania osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim w życie lokalnej społeczności (Katarzyna Žák-Caplot Muzeum Warszawy)
Projekt PILLOT (Promoting inclusive language learning opportunities through local culture and cultural heritage for learners with refugee and migrant backgrounds – 2023-1-PL01-KA220-ADU-000158237) to międzynarodowe przedsięwzięcie partnerów z Polski, Czech, Luksemburga Rumunii I Włoch mające na celu znalezienie najefektywniejszych sposobów nauczania języków obcych poprzez materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe w przestrzeni miasta, historycznych ogrodów, muzeów i lokalnej gastronomii. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ KA220. W czasie prezentacji jego koordynatorka opowie o pracy nad dokumentem Repertoire of language education approaches in European context, w którym zgromadzono przykłady działań realizowanych w tym nowym podejściu do nieformalnej edukacji językowej dorosłych.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
01.12. (niedziela)
9.00-9.30 – prezentacja zbiorów specjalnych Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku (Aleksandra Siuciak MZM)
Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku oprócz księgozbioru stanowiącego warsztat pracy muzealnika, historyka i historyka sztuki, posiada również niewielki zbiór rękopisów oraz starych druków z okresu od XV do XVIII wieku. Wybrane egzemplarze z tego zasobu staną się pretekstem do wprowadzenia uczestników spotkania w zagadnienie powstawania średniowiecznej książki rękopiśmiennej oraz początków drukarstwa na ziemiach polskich.
9.30-10.00 – przerwa kawowa
10.00-13.00 – zwiedzanie zamku (Aniceta Miszkiewicz MZM)
13.00-13.30 – oficjalne zamknięcie spotkania
Godziny otwarcia
- Pn:9:00 - 16:00
Wystawy
- Wt - Ndz:9:00 - 15:00
Kontakt
Informacja turystyczna
- +48 55 647 08 00
- +48 55 647 09 02
- +48 55 647 09 78