Czwartek, 26 września 2023, godz. 10:00, nad Muzeum Zamkowym w Malborku pojawiają się samoloty, które z powietrza dokonują ataku bombowego na malborską warownię. Mury, fosy, machikuły, mosty zwodzone czy hurdycje i ganki strzelnicze to doskonałe elementy architektury obronnej, które średniowieczni budowniczowie wykorzystywali nie śniąc o takim zagrożeniu jak atak bombowy z powietrza!
My, starsi o te kilka wieków i skoków technologicznych, dbamy dziś o dziedzictwo zabezpieczone tak doskonale w tamtych czasach oraz przede wszystkim o bezpieczeństwo osób przebywających na terenie 21 ha kompleksu zamkowego. Z tego powodu każdego roku odbywamy ćwiczenia ratownicze w różnie zaaranżowanych scenariuszach niebezpieczeństw.
Dzisiejsze ćwiczenia obronne pn. „Zamek 23” pozwoliły na przećwiczenie scenariusza nalotu bombowego. Odbyła się ewakuacja osób, a potem eksponatów. Rozstawiono oraz napełniono zakupiony 5000L mobilny zbiornik na wodę oraz drugi 15000L zbiornik strażacki. Podczas gdy wynoszono osobę poszkodowaną z Wielkiego Refektarza atak spowodował pożar w części płd-wsch zamku. Dwa hydranty zewnętrzne oraz nowozakupiony wóz strażacki typu drabina podały wodę na wieżyczkę płd-wsch. Ćwiczenia te miały sprawdzić czy możemy dotrzeć z wodą do najdalej wysuniętego punktu zamku.
Odbyły się także wykłady i przeszkolenia.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Gdańska
Przedstawiciel Wydziału Postępowania Administracyjnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
Przedstawiciel z Narodowego Instytutu Muzealnictwa
Dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego w Malborku
Studenci, wykładowcy i współpracownicy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z 10 przedstawicielami poległych mu muzeów.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przeprowadzenie tej akcji.
Dziękujemy Państwu odwiedzającym nasz zamek za wyrozumiałość.
Warownia malborska nieustannie, od setek lat pracuje nad swoim bezpieczeństwem i my kontynuujemy to dzieło.