Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Fundacją OKO-LICE KULTURY zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Bogdana Mirowskiego (1945-2014) sopockiego bursztynnika, złotnika, rzeźbiarza, jednego z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
„Ubrać bursztynową bryłę – Bogdan Mirowski”
Czas trwania wystawy: 19.05-30.09.2023
Lokalizacja: Przyziemie pod Wielką Komturią, Zamek Średni (przy wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”)
Wydarzenie będzie towarzyszyć ekspozycji stałej bursztynu „Bursztynowe konteksty” w sezonie turystycznym 2023 roku. Przygotowywana wystawa będzie kolejną odsłoną cyklu ekspozycji, zapoczątkowanych w 2021 roku w Muzeum Zamkowym, prezentujących twórczość artystów współczesnych tworzących w bursztynie w oparciu o wybór ich najciekawszych prac.
Wystawa będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z twórczością mistrza ubierającego bursztyn w srebro. Bogdan Mirowski był autorem biżuterii, instalacji, rzeźb i płaskorzeźb. Jego prace wyróżniają się niezwykłą precyzją wykonania, niepowtarzalnymi, indywidualnymi projektami oraz poszanowaniem dla kruchego i delikatnego bursztynu. Srebrnymi formami oplatającymi bursztynowe bryły podkreślał ich szlachetność. Poprzez stosowane techniki obróbki srebra potrafił wydobyć piękno bursztynu nie naruszając przy tym jego struktury.
Na wystawie po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publiczności obraz „Biesiada” z malborskich zbiorów, a także jedna z najsłynniejszych prac artysty – statuetka ,,Bursztynowego Słowika” będącą Nagrodą Grand Prix na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Obok nich pokazane będą liczne obiekty znajdujące się w zbiorach prywatnych: biżuteria, głównie naszyjniki oraz brosze, a także małe formy rzeźbiarskie, często zaskakujące koncepcją, ale także niesamowitą dokładnością i zręcznością wykonania.
Wystawa w nowoczesnej aranżacji plastycznej zostanie przygotowana przez Lecha J. Zdrojewskiego i Kingę Gełdon-Czech – twórców albumu „Bogdan Mirowski – mistrz szczegółu” jaki ukazał się w grudniu 2022 roku.
Partner wystawy: Fundacja OKO-LICE KULTURY