Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 16:00 (wnętrza Trasy Historycznej do 15:00)

Aktualności

Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę… Malbork między polityką a sacrum (1772–1856), katalog wystawy

Na tle tablicy z tekstem i fragmentem rysunku przedstawiającego rycerza ustawione pionowo w dwóch rzędach książki. Książki po lewej stronie w okładce w odcieniu jasnego brązu. Złotymi literami wytłoczony napis Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę. Na całej okładce w regularnych odstępach wytłoczone dekoracje w formie rozet i rombów. Książki po lewej stronie w okładce w odcieniu różu z takim samym tytułem i zdobieniami. Dodatkowo do połowy wysokości papierowa obwoluta ozdobiona kolorowymi rozetami.
Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę… Malbork między polityką a sacrum (1772–1856), katalog wystawy w Muzeum Zamkowym w Malborku 23 września –31 grudnia 2022 roku, red. naukowa Barbara Pospieszna, Malbork 2023.

Wystawie „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę… Malbork między polityką a sacrum (1772–1856)”, towarzyszyły dwie publikacje. W pierwszym tomie wydanym jeszcze w czasie trwania wystawy zamieszczono eseje wybitnych badaczy tematu z Polski i Niemiec. W drugim, wydanym w grudniu 2023 roku, na 366 stronach omówiono szeroko i interesująco 157 eksponatów zaprezentowanych na wystawie w zabytkowych wnętrzach średniowiecznych sal dormitorium na Zamku Wysokim w Malborku. Dzięki współpracy naszego zamkowego zespołu, pod kierunkiem dr Justyny Lijki, z dziewiętnastoma koleżankami i kolegami z szesnastu instytucji kultury z Polski, Niemiec i Austrii udało się na nowo naświetlić problematykę odbudowy zamku malborskiego od końca XVIII do początku drugiej połowy XIX stulecia na tle burzliwych losów Polski i Prus.

Niebywałym sukcesem było po raz pierwszy udostępnienie rysunków, akwarel, projektów rycin i pierwszych ich odbitek ukazujących ówczesny stan zamku autorstwa wybitnego, niemieckiego grafika Johanna Friedricha Fricka oraz jego prywatnego szkicownika, które w 2010 roku rodzina artysty przekazała do zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Po raz pierwszy też zostały zaprezentowane na wystawie i bardzo wnikliwie przez badaczy omówione w niniejszym katalogu jeszcze do niedawna nieznane projekty witraży do okien w Pałacu Wielkiego Mistrza oraz Wielkiego Refektarza. O tym wszystkim i jeszcze o wielu ciekawych eksponatach, jak np. o porcelanowych filiżankach z widokami zamku wykonanych na okoliczność jubileuszu pracy na zamku Carla Augusta Gersdorffa (zobacz też: Filiżanka i wyimaginowany obraz zamku malborskiego – Skarby Zamkowych Kolekcji (zamek.malbork.pl), Panoramy zamków kwidzyńskiego i malborskiego na porcelanie – Skarby Zamkowych Kolekcji (zamek.malbork.pl), dowiecie się Państwo ze stron wydanego przez Muzeum Zamkowe w Malborku katalogu, który tematycznie podzielono na cztery części jak na ekspozycji:

  1. Utracona tożsamość. Zamek Malborski na przełomie XVIII i XIX wieku,
  2. Pruska starożytność w nowej perspektywie,
  3. Patriotyczna apoteoza Zakonu Niemieckiego w czasie wojny wyzwoleńczej (1813–1815),
  4. Pod patronatem Hohenzollernów. Zamek malborski Panteonem Prowincji Pruskiej.
Na czarnym tle ustawione pionowo dwie książki. Książka po lewej stronie w okładce w odcieniu różu. Złotymi literami wytłoczony napis Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę. Na całej okładce w regularnych odstępach wytłoczone dekoracje w formie rozet i rombów. Dodatkowo do połowy wysokości papierowa obwoluta ozdobiona kolorowymi rozetami. Spod niej widoczna strona z przedstawiająca popiersie mężczyzny wykonane z białego kamienia. Książki po lewej stronie w okładce w odcieniu jasnego brązu z takim samym tytułem i zdobieniami. Spod niej widoczna strona z tekstem.

Katalog ten, jak pozostałe tomy cyklu tzw. malborskiego tryptyku wystawienniczego, w ciekawej szacie edytorskiej zaprojektowali Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński (studio re:design). Został on bogato zilustrowany fotografiami zabytków, jak też projektami plastycznymi Adama Orlewicza i zdjęciami z wystawy Leszka Okońskiego oraz uzupełniony o najnowszą bibliografię i indeksy.

Oba katalogi są do nabycia w stacjonarnych sklepach muzealnych i on-line.

Na czarnym tle ustawiona pionowo książka. okładce w odcieniu różu. Złotymi literami wytłoczony napis Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę. Na całej okładce w regularnych odstępach wytłoczone dekoracje w formie rozet i rombów. Dodatkowo do połowy wysokości papierowa obwoluta ozdobiona kolorowymi rozetami. Spod niej widoczne po prawj i lewej strony otwarte strony . Na stronie po lewej portret mężczyzny w mundurze, przepasanym czerwoną szarfą i widocznymi orderami. Po prawej złoty kielich z podstawą stylizowana na gotycką wieżę.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78