Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Blog

4 marca, 2024 | Odzyskiwana pamięć zamku

Muzeum Zamkowe otrzymało kolejne, siódme już dofinansowanie projektu poszukiwania strat wojennych, a właściwie zabytków zaginionych i rozproszonych w wyniku II wojny światowej. O samym projekcie przeczytać można na stronie https://straty.zamek.malbork.pl, ale na pewno warto spojrzeć na zagadnienie poszukiwania przedwojennych zbiorów w kontekście pamięci. Wciąż bowiem stawiane jest pytanie po co tracić czas i pieniądze na poszukiwanie zabytków należących do niemieckiego muzeum, które w sensie formalno-prawnym nie jest poprzednikiem Muzeum Zamkowego. Nie o własność tu jednak chodzi, a o pełne odtworzenie historii miejsca. Warto sobie uświadomić, że od 1817 r, zamek malborski jest nie tylko odbudowywany, ale także wyposażany w artefakty. Wyposażano i dekorowano wnętrza, z czasem kupowano i tworzono kolekcje – słowem następował opisywany ostatnio w naszych publikacjach (Bartłomiej Butryn i piszący te słowa) proces muzealizacji. Było to nierozerwalnie związane z procesem odbudowy. Tymczasem po II wojnie światowej zamek całkowicie oczyszczono z zabytków ruchomych, wywożąc je do Warszawy i innych polskich miast. Zajęło się tym Muzeum Wojska Polskiego, które utworzyło w Malborku swój Oddział (1945-1950). Dziś okres ten ocenia się różnie, na ogół negatywnie, ale pamiętać trzeba, że wtedy, wobec zniszczenia zamku i jego niepewnej przyszłości należało zabytki te zabezpieczyć. Ruiny zamku były penetrowane przez szabrowników, poszukiwaczy skarbów, różnej maści przestępców, maruderów i dezerterów.  Na Pomorzu trwał wyścig po pozostawione przez Niemców zabytki, w którym służby polskie ścigały się z wyspecjalizowanymi jednostkami Armii Czerwonej. Artefakty zamkowe, w liczbie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy (wciąż trudno oszacować) zniknęły z przestrzeni zamkowej i popadły w niepamięć. Wybielony i oczyszczony zamek miał stać się czystą przestrzenią wystawienniczą dla nowego muzeum, a o przeszłości miała przypominać pieczołowicie odtwarzana architektura. I kiedy doszliśmy już do zakończenia odbudowy Zamku Wysokiego i Średniego to okazało się, że czegoś jednak brakuje. Pięknie odrestaurowane wnętrza zamkowe są puste, a opowiadana historia zamku w XIX i XX w. nie jest pełna, bowiem istotną częścią dawnej opowieści były elementy wyposażenia i dekoracji, zamkowe księgozbiory i kolekcje. I to właśnie dlatego od 2018 r. intensywnie badamy, szukamy i odtwarzamy muzealną historię naszego zamku, wypełniamy przestrzeń niepamięci. Naturalnym skutkiem procesu budowania wiedzy towarzyszy powrót malborskich zabytków do miejsca, dla którego zostały wykonane. Jesteśmy w tym bardzo wspierani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Już niedługo (zapewne 19 marca) zaprosimy na kolejną uroczystość przekazania artefaktów dawnego wyposażenia zamku.

 

Na szarym blacie ułożone obok siebie dwa witraże. Na pierwszym po lewej stronie Mojżesz ubrany w długą szatę w lewej dłoni trzyma kamienne tablice a prawą pokazuje na nie. Witraż po prawej stronie składa sę z dekoracji roślinnych ułoonych w podłużnych rozetach skomponowanych na kształt kwiatu.

Prezentacja odzyskanych witraży podczas uroczystości w Letnim Refektarzu Pałacu Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim; fot. Danuta Matloch / MKiDN

Treści bloga udostępniane są na podstawie licencji uznającej autorstwo dla celów tylko niekomercyjnych.
Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0
Szczegóły: Poznaj licencje Creative Commons - Creative Commons Polska Creative Commons Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78