WARSZTATY
Warsztaty czerpania papieru
Poznanie dawnych sposobów wytwarzania papieru. Nauka czerpania papieru.
Warsztaty przeznaczone dla starszych grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych. Liczba uczestników: do 20 osób. Prowadząca: Ewa Kasprzyk, tel. 55 6470 984.
Warsztaty kaligrafii
Samodzielne odkrywanie piękna gotyckiej litery. Do wyboru: tekstura, fraktura lub bastarda. Zajęcia będą poprzedzone krótkim wstępem teoretycznym na temat wybranego pisma. Warsztaty kaligrafii adresowane są do starszych uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Liczba uczestników: do 16 osób. Prowadząca: Ewa Kasprzyk, tel. 55 6470 984.
Warsztaty grafiki warsztatowej
Zapoznanie z grafiką warsztatową i podstawowymi technikami graficznymi. Prezentacja warsztatu graficznego: materiały i narzędzia. Samodzielne wykonanie pracy techniką linorytu lub monotypii. Warsztaty linorytu adresowane są do starszych uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Liczba uczestników: do 18 osób. Prowadząca: Ewa Kasprzyk, tel. 55 6470 984.
Warsztaty kaligrafii gotyckiej
Warsztaty prowadzone we wnętrzach zamkowego skryptorium, gdzie można poznać tajniki pracy dawnego pisarza i kopisty.
Skryptorium to antidotum na zawrotne tempo współczesnego życia, sposób na wyciszenie, skupienie, szukanie nieskazitelności. Tutaj można w zaciszu średniowiecznego klasztoru poznać księgi, a w szczególności Apokalipsę Heinricha von Hesler, nauczyć się pisać pismem gotyckim, wziąć do ręki gęsie pióro lub obsadkę ze stalówką, zamoczyć w kałamarzu z atramentem i doświadczyć, że w trakcie pisania „choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało” jak przekazał nam jeden z braci benedyktynów.
Szacuje się, że ręczne przepisywanie Biblii przez kopistę trwało około trzech lat. Dopiero wynalazek druku znacznie przyspieszył ten proces.
Serdecznie zapraszamy uczniów na warsztaty kaligrafii, na których można nauczyć się sztuki starannego i estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie. Proponujemy warsztaty realizowane po konsultacji z nauczycielem, dostosowane do indywidualnych umiejętności uczniów. Przyjmujemy na warsztaty grupy liczące 15 osób, w wieku od 7 do 19 lat.
Zajęcia trwają od 45 minut do 1,5 godz. w zależności od możliwości grupy. Prowadząca: Jolanta Justa, tel. 55 6470 983.
Wyprawa rycerska
Jest to szczególny rodzaj gry historycznej, podczas której uczestnicy w małych kilkuosobowych grupach przemierzają tereny zamkowe.
Uczniowie wyposażeni we własną wiedzę, rozwiązując szereg zadań, odgadując zagadki i spotykając Mistrzów Drogi odnajdują drogę wiodącą przez mroczne zamkowe zakamarki i odkrywają tajemnice tego miejsca. Uczestnictwo w wyprawie rycerskiej daje możliwość poznania historii poprzez zabawę oraz wykazania sprawności umysłu i ciała.
W zajęcia realizowane są w ścisłej współpracy z nauczycielem. Adresowane są jednorazowo dla jednej klasy, liczącej 30 osób. Wiek uczniów od 10 lat (kl. IV szkoły podstawowej) do 19 lat (młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Trwają około 3 godz.
Prowadzące:
Jolanta Justa, tel. 55 6470 983
Ewa Kasprzyk, tel. 55 6470 984
Wioleta Rudzka, tel. 727 522 159