Organizacja i technika średniowiecznego budownictwa ceglanego w Prusach, Marian Arszyński, Malbork 2016
Wydawnictwo / MONOGRAFIE
Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych – tom I i II, Piotr Oczko, Jan Pluis, Malbork 2018
Choć studia nad holenderskimi flizami są już dobrze ugruntowane, badania prowadzi się od wielu lat, a prawie co roku wychodzi wiele nowych monografii i artykułów, to w Polsce jak do tej brakowało pracy na ten temat. Nie zostały też rozpoznane zasoby w polskich zbiorach i kolekcjach. Tę lukę wypełnia dwutomowa publikacja Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych, która stanowi pierwsze polskie kompendium wiedzy o holenderskich płytkach pisane z myślą o historykach sztuki, muzealnikach, kolekcjonerach i artystach ceramikach.
Tom I: Umywalnia na Zamku Wysokim w Malborku. Jej historia i wystrój autorstwa Piotra Oczki i Jana Pluisa przy współpracy Artura Dobrego jest monografią malborskiego zabytku, który stał się prawdziwą sensacją w świecie naukowym, gdyż znalazły się tu do tej pory nieznane dekoracje na płytkach.
Tom II: Mody i wnętrza, autorstwa Piotra Oczki traktuje głównie o dawnych, ściennych olicowaniach. Autor zwrócił uwagę na zjawisko kulturowe jakie niosła za sobą moda na fajanse holenderskie. Następnie zaprezentował zachowane i zaginione zabytki z terenu dawnych Prus Królewskich, Rzeczpospolitej, Prus Wschodnich, Śląska i Pomorza Zachodniego.
Publikację można kupić stacjonarnie w Muzeum Zamkowym w Malborku i online w sklepie internetowym: http://sklep5549667.homesklep.pl/pl/p/HOLENDERSKIE-FLIZY-NA-DAWNYCH-ZIEMIACH-POLSKICH-I-OSCIENNYCH-TOM1/362
Organizacja i technika średniowiecznego budownictwa ceglanego w Prusach, Marian Arszyński, Malbork 2016
Książka Mariana Arszyńskiego, pt. Organizacja i technika średniowiecznego budownictwa ceglanego w Prusach w kontekście europejskim, zawiera obszerną wiedzę z zakresu historii dawnych technik budowlanych, która jest niezwykle istotna w procesie badawczym historycznej architektury. Zatem stanowi obowiązkową pozycję przede wszystkim dla specjalistów parających się badaniami architektonicznymi, jak i również dla wszystkich zaineresowanych tą problematyką.
W pierwszych rozdziałach autor dokonał charakterystyki działań mających na celu pozyskanie, obróbkę, względnie produkcję poszczególnych rodzajów budulca. Kolejne rozdziały poświęcone zostały omówieniu czynności podejmowanych w ramach przygotowania przedsięwzięć budowlanych przez dwóch głównych inwestorów na obszarze Prus – zakonu krzyżackiego i samorządów miejskich. Dalej zaś, została przedstawiona problematyka siły roboczej, a także został scharakteryzowany przebieg zasadniczych etapów prac budowlano-technicznych. W niniejszym opracowaniu wykorzystano również publikowany materiał źródłowy czerpany z krzyżackich ksiąg gospodarczych i dotyczących Prus kodeksów dyplomatycznych. Uzyskany obraz budownictwa w Prusach został także ukazany na tle budownictwa zachodnioeuropejskiego w celu jego uzupełnienia i uwypuklenia. Cały tekst został również wypełniony licznymi materiałami ilustracyjnymi. (Łukasz Rzepczynskiego).
Publikację można kupić stacjonarnie w Muzeum Zamkowym w Malborku i online w sklepie internetowym: http://sklep5549667.homesklep.pl/pl/p/ORGANIZACJA-I-TECHNIKA-SREDNIOWIECZNEGO-BUDOWNICTWA-CEGLANEGO-W-PRUSACH/300