Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 16:00 (wnętrza Trasy Historycznej do 15:00)

Aktualności

Bursztyn – fenomen natury i kultury.

Fotografia kolorowa. Kobieta z uniesionymi do góry rękami ubrana w błękitne body. Na głowie ozdoba w kształcie korony. Na szyi bardzo duży wisior na prostej obręczy długi pas wysadzany drobnymi bursztynami. Na jego długości dwa proste krzyże. Wokół postaci kobiety rozwiane kolorowe przezroczyste szale.

W minioną sobotę Wielki Refektarz nabrał zupełnie innego wymiaru – zamienił się w miejsce bogatej prezentacji współczesnej biżuterii z bursztynu oraz pokaz mody. Publiczność miała szansę podziwiać wyroby dwóch wybitnych projektantów Aleksandra Gliwińskiego oraz Ireneusza Glaza. Zaproszenie ich do wydarzenia nie było przypadkowe. Są oni jedynymi projektantami biżuterii nagrodzonymi Złotą Pętelką. Jest to dziś największe i najbardziej pożądane wyróżnienie mody w Polsce, przyznawane projektantom oraz producentom za szczególne osiągnięcia lub dorobek, ale również ludziom lub firmom zasłużonym dla mody. Całość dopełniły wspaniałe kreacje wykonane przez Magdalenę Arłukiewicz oraz Barbarę Piekut – dwie projektantki niezwykle cenione w branży mody w kręgach krajowych jak i światowych. Był to przykład wysublimowanej elegancji oraz uroczystych strojów wieczorowych. Podczas wieczoru zaprezentowali się również młodzi projektanci – finaliści II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modowego im Jagody Komorowskiej „Czarne na białym”, którego w 2023 roku tematem przewodnim była „magia bursztynu w modzie”, a którego inicjatorem jest Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku. Całość dopełniła piękna scenografia oraz grafiki wykonane przez Lecha J. Zdrojewskiego, a jakże ważnym elementem była oprawa multimedialna przygotowana przez Kingę Gełdon-Czech. Wspaniałe modelki wystąpiły w choreografii przygotowanej przez Dobrochnę Walkiewicz (12 media), która jest cenioną współorganizatorką licznych pokazów mody. Podczas wydarzenia wybrzmiały utwory renesansowe oraz barokowe wykonane przez zespół muzyki dawnej pod kierunkiem Ryszarda Skotnickiego, a wystąpili w składzie: Magdalena Jędrzejewska – klawesyn, Magdalena Warżawa – flet basowy, Maria Skotnicka – flet, Agata Warżawa – flet, Martyna Warżawa – skrzypce, Jakub Wagner – gitara, Franciszek Olbryś – instrumenty perkusyjne Całość wydarzenia poprowadziła Jadwiga Możdżer. Organizacja imprezy byłaby niemożliwa bez partnerów: Fundacji OKO-LICE KULTURY i Pomorskiej Fundacji Ochrony Zabytków NOTABENE oraz współorganizatorów: Aleksander Gliwiński, Ireneusz i Karina Glaza (CHILLI Jewellery), Magdalena Arłukiewicz, Barbara Piekut, Dobrochna Walkiewicz. Realizacja pokazu mody wraz z biżuterią z bursztynu w przestrzeniach Muzeum Zamkowego wpisuje się w działania promujące nie tylko kolekcję bursztynu jaka znajduje się na zamku i jest ceniona na całym świecie, ale i samego bursztynu będącym niezwykłym dziedzictwem kulturowym Polski, a jednak wciąż mało znanym. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana na terenie Muzeum, ale mamy nadzieję, że stanie się ona wydarzeniem cyklicznym obok wystaw czasowych bursztynu prezentujących współczesnych twórców tworzących w bursztynie w oparciu o ich najlepsze prace.

Kolorowa fotografia. Dwie kobiety. Kobieta po lewej stronie ujęta lekko bokiem ubrana na biało. Długie blond włosy zaczesane do góry i spięte w koński ogon. W uszach ma duże kolczyki z ciemnym i jasnym bursztynem. Kobieta po prawej stronie sfotografowana przodem. Włosy zaczesane gładko do góry, twarz odsłonięta. Góra sukni z głębokim odkryciem z przodu, wyszywana jest błyszczącymi koralikami. Na szyi wisiorek składający się z okrągłych i podłużnych elementów.
Kolorowa fotografia przedstawia modelki idące prosto jedna za drugą. Po bokach na krzesłach siedzi publiczność.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78