Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

„Czwartki na Przedzamczu” – relacja z inauguracji

„Czwartki na Przedzamczu” – inauguracja nowego cyklu zamkowych spotkań kulturalnych.
 
Tak jak zapowiadaliśmy, nowe przestrzenie odbudowanych pomieszczeń gospodarczych Przedzamcza stały się miejscem realizowania działań zupełnie nowej oferty kulturalno-edukacyjnej. „Czwartki na Przedzamczu” to cykl comiesięcznych spotkań wokół zamkowych wydarzeń, publikacji, postaci, projektów oraz po prostu opowieści z zamkiem malborskim w tle.
 
Pierwsze spotkanie podjęło temat realizowanego przez Muzeum Zamkowe Projektu Straty, dotyczącego dzieł utraconych. Dzięki dofinansowaniu z programu „Badanie polskich strat wojennych” Ministerstwa Kultury u Dziedzictwa Narodowego, Muzeum od 2018 roku prowadzi prężne badania nad historią zbiorów i obiektów kolekcji.
 
W dzisiejszym spotkaniu, członkowie zespołu badawczego Projektu, opowiedzieli o działaniach, wyzwaniach oraz idei jaka im przyświeca w podejmowanym trudzie badania zamkowych strat wojennych. W wyniku wnikliwej analizy wielu źródeł powoli udaje się złożyć elementy różnych dziedzin w jedną układankę. Przez te kilka lat udało się ustalić pochodzenie i autorstwo wielu dzieł, odnaleźć zaginione zabytki, pomóc innym muzeom w ustaleniu proweniencji ich „anonimowym” obiektom, a kilka zaginionych dzieł wróciło do swojej macierzy.
 
Specyfika tej żmudnej pracy, jej efekty i sukcesy oraz przede wszystkim pasja zamkowych naukowców, zakończyła to dwugodzinne spotkanie gromkimi brawami. Był to na pewno miły dodatek do pojawiającej się nierzadko satysfakcji z małych i wielkich sukcesów tego niełatwego zadania.
 
Tego dnia chętnie podzieliliśmy się z Państwem darmowymi egzemplarzami pięknie wydanych publikacji Projektu.
 
Dziękujemy za Państwa obecność i do zobaczenia na kolejnych czwartkowych spotkaniach.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78