Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Finisaż wystawy „Nigra crux mala crux”

Uczestnicy finisażu wystawy Nigra crux.W głębi obraz Bitwa pod Grunwaldem

 Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego ……NIE….ta historia odcieni ma wiele.

Tymi właśnie słowami latem ubiegłego roku Muzeum Zamkowe w Malborku zapowiadało pierwszą w historii polskiego muzealnictwa próbę zmierzenia się z mitami i legendą zakonu krzyżackiego.  

Dziś – Nigra Crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego czyli Wystawa Roku 2023/2024 przechodzi do historii.

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych, które prezentowaliśmy w Muzeum Zamkowym w Malborku w ostatnich latach. Unikalny przekaz, wspaniała aranżacja,

– ponad 300 eksponatów wypożyczonych z licznych instytucji oraz zbiorów prywatnych z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Litwy i Polski,

A wśród nich m.in.  średniowieczne kodeksy krzyżackie, Madonna szafkowa z Klonówki, znakomite nowożytne  i XIX- i XX-wieczne obrazy, rysunki, grafiki (w tym dzieła Jana Matejki, Wojciecha Gersona,  Juliusza i Wojciecha Kossaków), ekslibrisy, medale, odznaczenia, dokumenty, plakaty, znaczki pocztowe, książki, fotografie i materiały filmowe oraz współczesne gadżety o tematyce krzyżackiej i grunwaldzkiej.

– ponad 70 000 oprowadzonych po wystawie gości,

– dziesiątki artykułów i materiałów naukowych włącznie z katalogiem wystawy, który dziś na finisażu ma swoją premierę

– wiele  projektów około wystawowych i edukacyjnych zrealizowanych z udziałem ponad 4000 uczestników

– sympozjum naukowe z udziałem profesora Igora Kąkolewskiego z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i dr hab. Janusza Trupindy – Dyrektora Muzeum

– wykład z udziałem gościa specjalnego Prof. Giedriusa Kazimierenas, autora eksponowanego na Wystawie Dzieła „Dies Irae – Dzień gniewu”

Uczestnicy finisażu zgromadzeni w Wielkim Refektarzu.

W piątek 12 stycznia odbył się finisaż wystawy. Wielki Refektarz zapełnił się osobami, które wysłuchały podsumowania wystawy.

Nie przygotowaliśmy jednak gotowych rozwiązań i odpowiedzi. Tak jak poprzednie wystawy z cyklu wystawienniczego, realizowanego już od 2019 roku,  Nigra crux mala crux miała skłonić do refleksji, do zbudowania własnej interpretacji, do subiektywnej oceny. Szczerze wierzymy, że efekt ten udało się osiągnąć.  – mówiła podczas wernisażu Katarzyna Łaszkiewicz, Zastępca Dyrektora ds. marketingu i administracji

Wicedyrektor Muzeum Zamkowego przemawia na tle obrazu Bitwa pod Grunwaldem

Podczas finisażu zaprezentowano także efekt trwającego równolegle do wystawy projektu edukacyjnego pn. „Bitwa pod Grunwaldem – sztuka międzyśrodowiskowa”. Projekt polegał na podzieleniu obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” T. Popiela i Z. Rozwadowskiego na 6 pionowych fragmentów. Zaangażowani w zadanie artyści reprezentujący różne środowiska wykonali na każdej z blejtram swoją wersję obrazu. Przekonaliśmy się, że współpraca wielu artystów sprawiła, że wojna może nie tylko dzielić, ale i łączyć.

W projekt zaangażowanych było sześć podmiotów:

– Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Uśnicach
– Zakład Karny w Sztumie,
– Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku,
– Kontrasty Stowarzyszenie Miłosników Malarstwa,
– Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku

Ekspozycję 6 kwater wykonanych przez artystów z w/w ośrodków odsłonięto podczas wydarzenia i możną ją oglądać w trakcie ostatniego weekendy zwiedzania wystawy.

Wręczanie nagród uczestnikom projektu malarskiego.
Odwzorowany fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem.Na tle ściany Wielkiego Refektarza ustawine obok siebie pięć podłużnych płócien. Na każdym z nich jeden fragment obrazu. Na posadzce dekoracja imitująca zarośla wśród, których leżą tarcze i płaszcze krzyżackie.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78