Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

„Głębia światów. Henryk Feilhauer” – wystawa czasowa

Zapraszamy Państwa na wystawę prezentującą twórczość Henryka Feilhauera, wybitnego miedziorytnika i artysty związanego z malborskim exlibrisem.
Sala wystawowa. Na ściankach wystawienniczych zawieszone prace.

Henryk Feilhauer urodził się w 1942 roku w Czechowicach-Dziedzicach, a swoje pierwsze fascynacje sztuką zawdzięcza nauczycielowi rysunku w gimnazjum. Podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu trafił do pracowni prof. Jerzego Hoppena, od którego otrzymał rylec miedziorytniczy, który towarzyszył mu przez cały okres twórczy. W tym okresie poznaje Wojciecha Jakubowskiego, który wprowadził młodego studenta w świat ekslibrisu jako sztuki będącej wyrazem artystycznych upodobań. Po ukończeniu studiów pracował jak nauczyciel w człuchowskim gimnazjum. W 1971 roku przenosi się na Wybrzeże, gdzie podejmuje się pracy plastyka w Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej. W tym okresie twórczości zajmuje się przede wszystkim medalierstwem, projektowaniem wnętrz, mebli oraz grafiką użytkową i malarstwem. Aktywnie włącza się w ruch Solidarności będąc m.in. twórcą projektu pomnika ofiar w 1970 roku w Gdyni oraz projektantem krat do Kaplicy Ludzi Morza w kościele Serca Pana Jezusa w Gdyni. Jego gdyńska pracownia staje się miejscem spotkań solidarnościowych działaczy.

Na początku lat 80. XX wieku wraca do pracy artystycznej. To wówczas powstaje cykl prac epatujących wewnętrznym spokojem i fantastycznymi pomysłami. Stanowią one odbicie realnego świata, ale także są wyprawami w nieznane zakątki wyobraźni. Jego prace zostają zauważane na światowych konkursach oraz przeglądach, organizowane są wystawy indywidualne.  W 1988 roku przenosi się wraz z rodziną do niemieckiego Bad Salzdetfurth – jest to najbardziej dojrzały okres jego twórczości.

Gablota wystawiennicza. Po lewej stronie oprawiony w ramkę dyplom po prawej grafika. pośrodku na podwyższeniu płytka miedziana używana podczas przygotowywania grafik Poniżej rylec i poduszka, których używają artyści miedziorytnicy.

Z malborskim Biennale Ekslibrisu Współczesnego Henryk Feilhauer związany był od samego początku istnienia konkursu – w czasach studenckich jako uczestnik konkursu, potem jako laureat, juror oraz przewodniczący jury. W 1994 roku w Malborku została zorganizowana jego pierwsza wystawa kolaży. Zmarł 1 stycznia 1999 roku w Bad-Salzdetfurth.

Głębia światów. Henryk Feilhauer nawiązuje do wirtuozerii sztuki miedziorytniczej, do spojrzenia na dzieła, człowieka i otaczającego go świata. Zaprezentowane na wystawie, ściszone i kameralne prace graficzne, wyrażają subiektywne przeżycia, intymne doświadczenia, ulotne nastroje. Ryciny zapraszają do dialogu, do wejścia w ten świat i przeżycia go po swojemu. Artysta w swoich pracach zaprasza nas do uruchomienia własnej wyobraźni w celu rozszyfrowania intencji twórcy bądź nadania tej twórczości własnej interpretacji.

Niebieska ścianka wystawiennicza z zawieszonymi na niej oprawionymi w ramki pracami graficznymi.

Wystawa, która prezentuje twórczość Henryka Feilhauera (1942 – 1999) to przegląd prac znajdujących się w prywatnych zbiorach państwa Haliny i Romana Micińskich. Będzie to zestawienie prac z zakresu małej formy graficznej, rysunków oraz kolaży, które powstawały w latach 1963 – 1998.

Fotografia kolorowa. Duże pomieszczenie z wysokim sklepieniem i kamienną posadzką. Na pierwszym planie podest ogrodzony ścianką z napisem Pracownia miedziorytnika w języku polskim i angielskim. Na tle ścianki prosty drewniany regał z książkami a przed nim biurko z szufladami. Po lewej stronie na podeście prasa drukarska ustawiona na drewnianym stole.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78