Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

I miejsce w Regatach Instytucji Kultury „Smocze Łodzie”

Drużyna Muzeum Zamkowego w Malborku na tle wejścia głównego do Muzeum przed wyjazdem na zawody.

XIII Regaty Instytucji Kultury wcale nie okazały się dla naszego Muzeum pechowe. Bynajmniej! Nasza załoga powróciła do Malborka ze zwycięskim pucharem.

Piątkowe popołudnie 26 maja zgromadziło na gdańskim nabrzeżu Motławy wielu fanów regat oraz kibiców i sympatyków muzeów biorących udział w zawodach. Pośród tłumów wyróżniały się małe grupy konkursowych załóg: niebieskie, czarne, granatowe oraz biało-ceglane koszulki naszej zamkowej drużyny.

Rozgrzewki, przysiady i ostatnie strategiczne dyskusje – takie nastroje panowały na Nabrzeżu Ołowianki dokładnie do godziny 16:00, kiedy to wystartowały pierwsze dwie drużyny. Oba brzegi, mosty i dostojny Sołdek wypełniły owacje, brawa, okrzyki widowni.

System kwalifikacji pucharowy, 8 drużyn, 2 tory, 4 wyścigi i ok 200 m fal do pokonania – takie były zasady.

W I wyścigu Muzeum II Wojny Światowej (1.05.82) pokonało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (1.06.10). Wtedy przyszedł czas na „ten” moment, czyli II wyścig, w którym nasza załoga z czasem 1.03.66 pokonała Akwarium Gdyńskie (1.05.56). III wyścig nie był dla nas wcale mniej emocjonujący, bo jego uczestnikiem był czarny koń Regat i ich organizator – Narodowe Muzeum Morskie. Mimo, że gospodarze pokonali (1.04.27) w swoim wyścigu Muzeum Gdańska (1.10.51), to my byliśmy na prowadzeniu. Choć pokonaliśmy faworyta, pełni emocji i nadziei oglądaliśmy ostatni  IV wyścig. Hevelianum (1.05.53) pokonało w nim Muzeum Narodowe w Gdańsku (1.07.81), ale nie nas!

Cztery wyścigi finałowe odbyły się w odpowiedniej punktowo konfiguracji. O godz. 18:50 na starcie ustawiły się dwie smocze łodzie z najlepszym czasem pierwszej rundy. Narodowe Muzeum Morskie i Muzeum Zamkowe w Malborku swoim bardzo wyrównanym rytmem dostarczyły mnóstwa emocji wszystkim zgromadzonym na nabrzeżu. Czyj smoczy łeb pierwszy minął pomarańczową boję mety? Choć wśród tłumu słychać było cieszące nasze serca spekulacje, to dopiero oficjalny wynik odpalił wulkan endorfin.

„Muzeum Zamkowe w Malborku z czasem 1.02.49 zwycięzcą tegorocznych Regat Instytucji Kultury Smocze Łodzie 2023!”

W deszczu szampana, łzach szczęścia i euforii każdy choć na chwilę chciał chwycić ogromny zloty puchar.

Przechodni symbol zwycięstwa będzie gościem malborskiego zamku do następnych regat, ale nie jest tajemnicą, że szykujemy mu stałą siedzibę.

W poniedziałek, nasza drużyna wspólnie z pracownikami i dyrekcją Muzeum Zamkowego jeszcze raz przeżywała swoje zwycięstwo podczas okolicznościowego spotkania.

Bardzo dziękujemy wszystkim drużynom za emocjonującą rywalizację.
Podziękowania i gratulacje kierujemy także dla organizatora Regat – Narodowego Muzeum Morskiego.
Na końcu, choć przede wszystkim, podziękowania ślemy naszemu trenerowi Markowi Grendzie, za wiedzę i pomysł, które zbudowały to zwycięstwo.

Do zobaczenia za rok!

Drużyna Muzeum Zamkowego na dziedzińcu zamku średniego z pucharem regat.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78