Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Najstarsza winorośl świata

Najstarsza winorośl świata! 🍇
Przyszła wiosna, zatem sprawdzamy jak się czuje najstarsza winorośl świata i czy chce się rozmnożyć.
…ale od początku
 

Najstarsza udokumentowana winorośl świata ma prawie 500 lat i rośnie w Mariborze
w Słowenii. Jej potomkini od 2003 roku żyje także w Polsce, w ogrodzie na tarasie południowym Zamku Wysokiego w Malborku. Tradycja wysyłania odszczepek w świat przez Maribor ma już ponad 20 lat. Pierwszą podarowano do ogrodów watykańskich. Kolejne trafiły m.in. do Nowego Jorku, Tokio, Kopenhagi, Berlina. Malbork jest jedynym miastem niestołecznym, który ją otrzymał, chociaż w przeszłości też był stolicą, lecz innego państwa

Inicjatorem posadzenia winorośli w Malborku był pan Jovan Mirkovic, słoweński inżynier, enolog i propagator uprawy potomków „Starej Trty” z Mariboru w różnych miejscach na świecie. Starą odmianę Kavcina Crna (synonimy: Zametovka, Koelner Blau) uprawia się w Słowenii i sąsiednich rejonach. Najstarszy okaz tej odmiany rośnie w Mariborze, w pobliżu rzeki Drawy i żyje już około 500 lat. Jest on jednym z symboli niepodległego państwa słoweńskiego.

Dziś nastąpiło pobranie odszczepki, tzw zrazu, tejże winorośli. Dokonał tego dr hab. Grzegorz Orłowski, wysłannik Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego z Państwowego Instytut Badawczego. Powstaną trzy nowe okazy, ale pobranych zostało kilka odszczepek, bo tylko co druga/trzecia się ukorzeni. Zrazy trafią do ukorzeniarki elektrycznej i powstaną niewielkie sadzonki, które w czerwcu posadzone zostaną w Instytucie Ogrodnictwa
w Skierniewicach.

– Okaz malborski ma dodatkową wartość poznawczą i jest cenniejszy od oryginalnej rośliny mariborskiej pod kątem obserwacji w naszych warunkach. Winorośl ta nie występuje na naszym terenie ale się zahartowała, jest w dobrym stanie i jak widać w dobrym siedlisku – to bardzo ciekawy materiał badawczy. – mówi dr hab. Grzegorz Orłowski.

Teraz już na pewno nie przejdziecie obojętnie obok tej wyjątkowej, światowej sławy rośliny, kontynuującej kilkuwiekowe tradycje genotypowe.

Pobieranie odszczepek z krzewu winorośli.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78