Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

„Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego.”

Grafika w kolorze czerni i bieli. Na białym tle pośrodku napis stylizowany na średniowieczne litery Nigra crux mala crux. Po lewej stronie w czarnym polu napis Wystawa od 28.09.223 do 15.01.2024. Po prawej w takim samym polu napis Czarna i białą legenda zakonu krzyżackiego.

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na swoją najważniejszą wystawę ostatnich lat.

„Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”

Zakon Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie to jeden z trzech najważniejszych zakonów rycerskich epoki średniowiecza. Na przestrzeni dziejów stał się także istotną częścią tradycji narodowych Polski, Litwy i Niemiec, a jego dzieje obrosły w szereg mitów, stereotypów interpretacji i reinterpretacji. Zjawisko to miało swoje apogeum w XIX i XX w., kiedy to zgromadzenie odgrywało marginalną już rolę w historii Europy. Rozwijano za to jego narodzoną w średniowieczu czarną i białą legendę. W centrum tych narracji znajdował się Malbork, stolica państwa zakonnego, symbol Zakonu i jego potęgi.

Wystawa jest ostatnią częścią cyklu opowiadającego historię zamku z szerokiej, europejskiej perspektywy i przedstawia wielowątkowo opisane wyżej zjawisko instrumentalnego wykorzystywania historii zakonu krzyżackiego w perspektywie historycznej, antropologicznej, socjologicznej i politycznej. Na ekspozycji znajdzie się wiele artefaktów wypożyczonych z licznych instytucji oraz zbiorów prywatnych z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Litwy i Polski.  To pierwsza w historii próba wystawienniczego zmierzenia się z tym zagadnieniem oraz opowiedzenia historii zamku w Malborku z tej właśnie perspektywy.

Nasza opowieść ma także wymiar uniwersalny, pokazujący mechanizmy i skutki wykorzystywania historii do doraźnych celów. Tym samym to wystawa historyczna, ale także bardzo aktualna.

To wystawa, którą trzeba zobaczyć.

 

Aby umożliwić dokładne zapoznanie się z ekspozycją Muzeum Zamkowe w Malborku po raz pierwszy w historii umożliwia jej odrębne zwiedzanie w towarzystwie przewodnika, zaprasza także na szereg oprowadzeń kuratorskich i wykładów oraz specjalny program edukacyjny.

Zapraszamy także do wysłuchania cyklu podcastów o wystawie.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunów wystawy.

Zwiastun I

Zwiastun II

Zwiastun III

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78