Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Nowy nabytek w Kolekcji Bursztynu

Malborska Kolekcja Bursztynu powiększyła się o kolejne wspaniałe dzieło, ołtarz warsztatu gdańskiego datowany na ok. 1670 rok z zachowanym futerałem z epoki, zakupiony z oferty Kunstkammer Georg Laue w Monachium.

Nowy nabytek jest efektem obecności pracowników Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Zamkowego w Malborku na największych targach sztuki TEFAF w Maastricht w czerwcu 2022 roku, gdzie po raz pierwszy dostrzeżono ofertę sprzedaży ołtarza.

Ustawianie zabytkowego ołtarzyka w gablocie.
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Zamkowego podczas przekazywania bursztynowego ołtarzyka. Zabytek ustawiony na stole.Po prawej stronie krucyfiks, po lewej otwarty futerał.
Uroczyste przekazanie przez Georga Laue ołtarza z futerałem do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku

Uroczysta prezentacja nowego obiektu odbyła się 17 kwietnia 2023 roku w Sali Narożnej Zamku Średniego w obecności dr Jarosława Sellina, Sekretarza stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków.

Jarosław Sellin przemawia podczas uroczystej prezentacji nowego zabytku w zbiorach MZM
dr Jarosław Sellin, Sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków

Ołtarz jest przykładem najwyższego kunsztu sztuki bursztynniczej jaki został osiągnięty w warsztatach rzemieślniczych w wieku XVII. Wyróżnia się klasą wykonania, rozbudowanym programem ikonograficznym, kompletnością (zachowane wszystkie elementy rzeźbiarskie i etui z epoki) oraz jakością użytych materiałów i ich obróbki.

Ołtarz o formie architektonicznej mierzy 60 cm wysokości, składa się z trzech części: mensy, nastawy oraz krzyża. Dekorowany jest: plakietkami z kości słoniowej nawiązującymi do Męki Pańskiej (Niesienie Krzyża, Biczowanie, Modlitwa w Ogrójcu, Salvator Mundi), wizerunkami świętych męczennic (św. Barbara i Katarzyna) oraz rzeźbami wykonanymi w tym samym materiale (św. Piotr i Paweł, aniołki, Chrystus Ukrzyżowany). Wewnątrz mensy ołtarza umieszczona figura Chrystusa w typie Ecce homo wykonana w bursztynie.

Interesującym jest również drewniane etui z epoki w formie szafki powtarzającej kształt krucyfiksu, o ozdobnej oprawie – z zewnątrz obłożone garbowaną skórą, wewnątrz bordowym aksamitem.

Katarzyna Kita, opiekunka kolekcji bursztynu w MZM, przemawia podczas uroczystości prezentacji nowego zabytku w zbiorach muzeum.
Katarzyna Kita, opiekun kolekcji bursztynu

Ołtarze o tak dobrym stanie zachowania i bogactwie formy są rzadkością; podobnych rozmiarów obiekty znajdują się na zamku Weißenfels (zbiory prywatne hrabiego Schönborn) oraz w Museo degli Argenti we Florencji (kolekcja Medyceuszy).

Zakup tego nowego obiektu do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku uzyskał wsparcie mojego ministerstwa, wniosek pana dyrektora był bardzo przekonywujący, doceniliśmy rangę planu zakupu tego dzieła, prestiż najważniejszej w Polsce kolekcji bursztynu, kolekcji, która się cieszy uznaniem badaczy z całego świata, ale również setek tysięcy turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają do Malborka, aby podziwiać wystawę stałą bursztynu. Bardzo się cieszę z tego nowego nabytku, który w tej kolekcji będzie już cieszył nasze oczy, nasz zmysł estetyczny – ufam – przez wieki. – mówi dr Jarosław Sellin, Sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków

Jarosław Sellin przemawia podczas uroczystej prezentacji nowego zabytku w zbiorach MZM
dr Jarosław Sellin, Sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków

Eksponat został zakupiony przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwocie  290 000 EUR.

Zakupiony do kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku ołtarz z futerałem jest drugim, obok Kunsthalle Würth w Schwäbisch Hall, tego typu obiektem w zbiorach publicznych. Tym samym wpisuje się on do najcenniejszych dzieł znajdujących się w malborskich zbiorach tuż obok prac gdańskich mistrzów Christopha Mauchera i Michela Redlina, czy królewskich przedmiotów szkatuły Stanisława Leszczyńskiego i kabinetu Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Sala wystawowa. Pośrodku oszklona gablota z zabytkowym ołtarzykiem. Wokół zgromadzeni goście. Stoją od lewej Katarzyna Kita opiekunka kolekcji bursztynu, Jarosław Sellin podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Janusz Trupinda dyrektor Muzeum Zamkowego.
Prezentacja eksponatu na wystawie "Bursztynowe konteksty"

Aby w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie „Po co my kupujemy tego typu obiekty?” należy zacząć od tego, że w tym roku kończymy nasz malborski cykl wystawienniczy. Opowiadamy historię Malborka z szerokiej europejskiej perspektywy i po tym wszystkim przechodzimy do zadania, które jest naszym priorytetem na najbliższe siedem lat, czyli budowanie opowieści zgodnie z naszą misją: „Opowiadamy historię trzech zamków i chronimy dziedzictwo kulturowe z nimi związane”. W związku z tym przystępujemy do realizacji planu 20 wystaw stałych w Malborku, Sztumie i Kwidzynie. To będą wystawy nowe, jak też rewitalizowane, przearanżowane wystawy stałe, które Państwo znacie. Czekają nas zatem prace i badania konserwatorskie. Nowa opowieść wymaga zmierzenia się z wprowadzaniem do naszych wnętrz nowoczesnego muzealnego wyposażenia oraz nowych systemów zwiedzania. Przede wszystkim jednak, żeby stworzyć te 20 wystaw potrzeba eksponatów. Potwierdzam, co dzisiaj w sposób spektakularny inaugurujemy – Muzeum Zamkowe w Malborku przystępuje do ofensywy zakupowej, która ma nam przynieść nowe eksponaty. Jesteśmy w kontakcie z największymi domami aukcyjnymi i antykwariatami, aktywnie uczestniczymy w targach więc staramy się na bieżąco utrzymać rynek antykwaryczny pod naszą kontrolą w zakresie  obiektów, które nas szczególnie interesują. Dodam, że w zbiorach mamy aktualnie 59 838 eksponatów i planujemy przez 7 lat pozyskać w formie zakupów, darów czy depozytów 1165 obiektów. Oczywiście ilość nie przechodzi w jakość, bo taki zabytek jak tutaj widzimy jest wart kilkudziesięciu albo kilkuset innych, ale taką perspektywę minimum 1165 obiektów do pozyskania założyliśmy. Bardzo zachęcam abyście Państwo nam w tej drodze towarzyszyli. Drodze trudnej, gdzie będziemy się mierzyli z substancją zabytkową naszych trzech zamków. Ufam jednak, że za 7 lat Muzeum Zamkowe w Malborku, we wszystkich swoich 3 oddziałach, będzie troszkę albo całkiem mocno innym muzeum, które opowiada historię swoich obiektów, swoich zamków, ale także swoją własną historię. Dzisiaj takim pierwszym krokiem i  sygnałem zmiany naszego nastawienia oraz tej nowej strategii wystawienniczej na najbliższe 7 lat jest ten cudowny bursztynowy ołtarzyk. – mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Dyrektor MZM Janusz Trupinda przemawia podczas uroczystości zaprezentowania nowego zabytku w zbiorach Muzeum.
dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku
Wnętrze sali wystawowej przykryte sklepieniem krzyżowym. Na zdjęciu wykonanym lekko z boku, pośrodku kadru szklana gablota z prezentowanym zabytkiem, po bokach trzy osoby: dyrektor Muzeum Zamkowego, wiceminister Kultury i opiekunka kolekcji bursztynu.
Sala wystawowa. Pośrodku szklana gablota. Wewnątrz ołtarz w formie krzyża z postacią Chrystusa. Obiekt wykonany z bursztynu i kości słoniowej. Po bokach gabloty trzy osoby. Od lewej. Dyrektor MZM, wiceminister kultury i opiekunka kolekcji bursztynu.

Nowy obiekt można podziwiać na wystawie stałej bursztynu „Bursztynowe konteksty”, do której odwiedzenia zapraszamy!

Zakup dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78