Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Odeszła od nas dr Bogna Jakubowska

Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o odejściu Pani Dr Bogny Jakubowskiej, wybitnej badaczki sztuki średniowiecznej, osoby o ponadprzeciętnej erudycji i kulturze osobistej, która przez 15 lat była częścią naszej zamkowej rodziny. 

Bez przesady można stwierdzić, że współtworzyła Muzeum Zamkowe, bowiem rozpoczęła pracę 1 września 1961 r., a więc w okresie kształtowania się struktury działania instytucji, definiowania profilu jej działalności. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (mgr zabytkoznawstwa i konserwatorstwa), zatrudniona w Dziale Rzeźby, Malarstwa i Sztuki Zdobniczej, prowadząc Gabinet Rycin i Kolekcję Militariów oraz od samego początku (organizacyjnie i rodzinnie) bardzo związana z Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego, które z czasem stało się „znakiem firmowym” naszego Muzeum. 

Zorganizowała ponad 30 wystaw czasowych, opracowała kilkanaście katalogów wystaw, a liczba Jej publikacji sięgnęła ponad 60. Zachwycona zamkiem, a szczególnie Złotą Bramą na Zamku Wysokim, poświęciła doktorat pt. „Złota Brama w Malborku. Apokaliptyczny zwierzyniec w rzeźbie średniowiecznej”, pisany pod kierunkiem prof. Lecha Kalinowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Praca została opublikowana przez Muzeum Zamkowe, a w ostatnich latach dr Bogna Jakubowska w bardzo erudycyjnej, polemicznej formie odniosła się do tego tematu i późniejszych publikacji o malborskim zabytku. 

Jej wielką, nie tylko naukową miłością był także Gdańsk, a szczególnie pocysterski klasztor w Oliwie. Zainteresowań miała bardzo wiele, którymi chętnie dzieliła się ze wszystkimi zainteresowanymi, aktywnie działając w Oddziale Gdańskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W Muzeum Zamkowym od 1973 r. była kustoszem, a w 1976 r. przez pół roku zajmowała stanowisko wicedyrektora Muzeum. 

Z końcem 1976 r. zakończyła pracę w Muzeum i przeszła do gdańskiej pracowni Instytutu Sztuki Polskiej PAN. Tam owocnie kontynuowała karierę naukową, utrzymując jednocześnie bliskie kontakty z wieloma z nas, ówczesnych i późniejszych pracowników Muzeum. 

Do końca bardzo zainteresowana tym, co działo się w Malborku, mocno ściskająca za nas kciuki, czemu nie przeszkadzały trudności zdrowotne, jakie dosięgły Ją w ostatnich latach. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dyrekcja i Pracownicy

Muzeum Zamkowego w Malborku

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78