Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 16:00 (wnętrza Trasy Historycznej do 15:00)

Aktualności

Powrót zabytków do Muzeum Zamkowego

Dzieła, uznawane dotychczas za polskie straty wojenne, powróciły do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. 

Dwie kwatery witrażowe oraz hełm garnczkowy w miniony piątek (4.08.2023) wróciły do Malborka i zostały zaprezentowane podczas uroczystego przekazania, którego dokonał prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.

Piotr Gliński , minister kultury i dziedzictwa narodowego przemawia w letnim refektarzu. po prawej stronie od mównicy flaga Polski.

„Kultura, a więc to wszystko, co tworzymy, rozwijamy i o co staramy się zadbać, jest misją dla nas wszystkich, ale jest także ogromną satysfakcją. Polska kultura opiera się na współpracy pomiędzy różnymi środowiskami. Bez tej współpracy nie byłoby dzisiejszej uroczystości, nie byłoby powrotu witraży do Malborka. Przekazujemy dzisiaj także pamiątkę historyczną, jaką jest element zbroi – hełm garnczkowy” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas prezentacji  dwóch kwater witrażowych z przedstawieniem Proroka Mojżesza oraz motywem ornamentalnym.

Dwa witraże ułożone na płaskiej powierzchni. Na pierwszym z lewej strony Mojżesz trzymający tablice z dziesięciorgiem przykazań. Drugi widoczny we fragmencie z motywami roślinnymi.
Hełm garnczkowy ustawiony w oszklonej gablocie. Hełm w kolorze srebrzystym pośrodku na wysokości oczu dwa wąskie podłużne otwory. Poniżej po lewej stronie na całej powierzchni kilkanaście małych okrągłych otworów. Po bokach oraz na górze wypukłe nity.

Po zakończeniu uroczystości szef resortu kultury zwiedził kościół na Zamku Wysokim oraz Kolekcję Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie prezentowany jest unikatowy bursztynowy ołtarzyk z XVII w. zakupiony ze środków MKiDN. 

Wnętrze kościoła zamkowego. Na pierwszym planie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Zamkowego Janusz Trupinda.

Wizytę złożono także na budowie zabytkowych budynków Przedzamcza, których przebudowa pn. „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”, jest sfinansowana ze środków Programu Kultura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego Agnieszka kowalska i Kurator do spraw konserwacji architektury Katarzyna Krawczyk na placu budowy na przedzamczu.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78