Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek
„Triduum Paschalne” to z języka łacińskiego – TRZY DNI. Trzy najważniejsze dni chrześcijańskiego roku liturgicznego. Rozpoczyna je Msza Wieczerzy Pańskiej (czwartek wieczorem ) a kończą Nieszpory Niedzieli Wielkanocnej. Święta Wielkiej Nocy ściśle wiążą się z żydowską Paschą w czasie której uobecniano wyjście z niewoli, zabijano baranka i spożywano wieczerzę. Pierwsze wzmianki o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia datuje się na IV wiek po narodzeniu Chrystusa. Nie mamy wątpliwości, że również w zakonie krzyżackim liturgia Triduum Paschalnego była celebrowana w najwyższym rycie liturgicznym – totum duplex, o czym wspomina Reguła.
 
Zdjęcie wykonane we wnętrzu. Pośrodku pomieszczenia z namalowanymi na ścianie motywami zasłon stoi drewniany stół i ława do siedzenia. Na stole stoi kielich i talerz z chlebem. Mężczyzna w stroju krzyżackiego kapłana klęczy z głową opartą o blat stołu. Obok stoi kobieta w stroju mniszki. W ręku trzyma dzban i bukiet żółtych kwiatów. Mężczyzna na wprost obiektywu trzyma w dłoni zapaloną latarnię. Trzeci z mężczyzn w stroju brata krzyżackiego siedzi bokiem na ławie i wyjmuje ze stojącej na stole sakiewki złote monety.
Wielki Piątek
Liturgia Wielkiego Czwartku nie zakończyła się żadnym znakiem czy gestem. Przeszła w Wielki Piątek tak niezauważalnie, jak sąd nad człowiekiem, intronizacja przemocy i manipulacja prawdą. Moc tłumu jest zazwyczaj spektakularna i skuteczna. Jednak w efekcie końcowym to Goliat ponosi klęskę.
 
Zdjęcie wykonane w Kapitularzu na tle tronu Wielkiego Mistrza i i drewnianych siedzisk braci zakonnych. Na tronie leży czerwony płaszcz na nim cierniowa korona i biały sznur. Poniżej krzyż i bukiet żółtych kwiatów. Z lewej strony tronu klęczy kobieta w stroju mniszki. Po prawej stronie mężczyzna w stroju kapłana krzyżackiego. Trzy kolejne postacie, kobieta w stroju mniszki i dwaj mężczyźni w strojach braci zakonnych stoją .
Wielka Sobota
To najcichszy dzień roku. Tylko światło Latarni Umarłych woła wszystkich z otchłani i wskazuje na „Słońce nie znające zachodu”, o którym śpiewano już od VI wieku hymnem Exsulted. Latarnie powstawały od XII wieku w miejscach związanych ze śmiercią, łącząc niebo z ziemią. W naszym zamku Latarnia stoi przed północnym portalem kaplicy grzebalnej Wielkich Mistrzów.
 
Zdjęcie wykonane na zewnątrz na tle murów z gankiem obronnym. Pięć osób stoi wokół zapalonej latarni osadzonej na kamiennym wysokim słupie. Dwie kobiety w strojach średniowiecznych mniszek w dłoniach trzymają małe bukiety żółtych kwiatów. Dwaj mężczyźni najbliżej latarni w strojach brci krzyżackich spoglądają w górę. Trzeci z mężczyzn stojący najbliżej obiektywu ubrany jest w strój krzyżackiego kapłana.
Niedziela Zmartwychwstania
Zakon posiadał fragment drewna czczonego jako relikwie Krzyża Świętego. Wedle „Złotej Legendy” to Święta Helena (matka Konstantyna) odnalazła fragmenty krzyża Chrystusa oraz deskę z napisem: „Jezus Nazarejczyk Król Żydów” (Titulus Crucis). Trwają dyskusje na temat autentyczności deski i płócien (Całun Turyński). Relacja Ewangelistów jest wszelako niezmienną – świadków pustego grobu paraliżował strach, a wiara w Zmartwychwstanie nie była dla nich pierwszą oczywistością.
 
Zdjęcie wykonane w zabytkowym wnętrzu. Na pierwszym planie na kamiennej posadzce leży krzyż, korona cierniowa i włócznia. Pośrodku klęczą zwróceni do siebie kobieta w stroju mniszki i mężczyzna w stroju krzyżackiego brata zakonnego. Trzymają białą chustę. Po prawej stronie mężczyzna z stroju krzyżackiego kapłana trzyma w ręku latarnię. Po lewej stronie mężczyzna w stroju brata krzyżackiego lekko nachyla się nad klęczącą kobietą.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78