Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Tereny o godz. 18.30

Aktualności

„ubrać bursztynową bryłę – Bogdan Mirowski”

W dniu 18.05.2023 roku w Wielkim Refektarzu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „ubrać bursztynową bryłę –  Bogdan Mirowski”.

Przygotowana wystawa jest kolejną odsłoną cyklu ekspozycji, zapoczątkowanych w 2021 roku w Muzeum Zamkowym, prezentującą twórczość artystów współczesnych tworzących w bursztynie w oparciu o wybór ich najciekawszych prac.

Malborska kolekcja bursztynu słynie z dzieł dawnych mistrzów bursztynnictwa XVII i XVIII wieku. Wykazywali się oni niezwykłą zręcznością, dokładnością oraz zdolnościami manualnymi, tworząc w tak bardzo kruchym i delikatnym materiale precyzyjne detale. Poprzez zastosowane techniki obróbki potrafili wydobyć piękno bursztynu. Do tego grona dołącza teraz współczesny mistrz – Bogdan Mirowski, któremu poświęcona jest tegoroczna wystawa czasowa bursztynu. W swojej twórczości opanował do perfekcji obróbkę srebra, szanując przy tym bryłę bursztynu – nie ingerując w jej formę. Jego prace są przykładem niezwykłego kunsztu, precyzji, wyobraźni przestrzennej i dbałości o detal. Bogdana Mirowskiego określano często jako mistrza szczegółu, ale był też mistrzem uważności i odzwierciedlenia ludzkich emocji.

Na przygotowanej wystawie pokazanych jest 35 obiektów. Po raz pierwszy prezentowany jest obraz „Biesiada” ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, wokół którego skupiona jest cała narracja wystawy. Pośród licznych prac artysty obraz ten wyróżnia się estetyką, koncepcją.  Odnaleźć tu można również jedne z najsłynniejszych prac artysty – ,,Bursztynowe Słowiki” z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim. W tym pierwszą statuetkę z 1993 roku, jaką otrzymała Pani Irena Santor, która zaszczyciła Muzeum swoją obecnością w uroczystości wernisażu. Innym ciekawym obiektem są Insygnia rektorskie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, łańcuch oraz pierścień – wyjątkowo użyczone nam na wieczór otwarcia wystawy, przez Jego Magnificencję prof. Jacka Woźnego. Obok nich pokazane zostały prace drobniejsze: biżuteria, głównie naszyjniki oraz brosze, a także małe formy rzeźbiarskie, często zaskakujące koncepcją, ale także niesamowitą dokładnością i zręcznością wykonania. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych i stanowią niejednokrotnie pamiątki rodzinne, osobiste i są obdarzone szczególnym sentymentem.

– Muzeum Zamkowe w Malborku szczyci się jedną z najlepszych kolekcji bursztynowych w Europie. Dużą jej część można zobaczyć na stałej ekspozycji „Bursztynowe konteksty”. Ta kolekcja jest cały czas przez nas rozbudowywana, a raz na jakiś czas prezentujemy to, czego na co dzień nie pokazujemy, przy okazji zwracając uwagę na osoby, które są ważne dla rzemiosła bursztynniczego i potrafią z tego surowca wydobyć piękne dzieła sztuki. Taką wystawę dzisiaj otwieramy, przedstawiając prace człowieka, który to rzemiosło wyniósł na najwyższy z możliwych poziomów. – mówił podczas wernisażu dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Prezentowana wystawa jest niezwykłą okazją zobaczenia dzieł Bogdana Mirowskiego, które spotkały się w tej konfiguracji, w jednym miejscu, na zamku w Malborku i towarzyszą genialnym wyrobom z bursztynu z przeszłości. Niech droga dzieł mistrza Mirowskiego będzie podobna, aby w przyszłych pokoleniach była uznawana za przykład mistrzostwa bursztyniarza i złotnika przełomu XX i XXI wieku.

Wystawę będzie można oglądać do końca września 2023 r.
Zapraszamy.

Goście zwiedzający wystawę Ubrać bursztynową bryłę.
Goście zwiedzający wystawę Ubrać bursztynową bryłę.
Goście na otwarciu wystawy w Wielkim Refektarzu
Irena Santor wpisuje się do księgi pamiątkowej.
Goście zwiedzający wystawę Ubrać bursztynową bryłę.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78