Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Uroczyste otwarcie nowych przestrzeni Przedzamcza

Po trzech latach prac budowlanych i wielu działań edukacyjno-szkoleniowych projekt „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych” dofinansowanego z Programu Kultura (MF EOG) doczekał się finału. Wraz z wejściem w tzw. zamkowy sezon letni otworzyliśmy nowe przestrzenie przebudowanych budynków Przedzamcza.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Marta Cienkowska – Podsekretarz Stanu w MKiDN i dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Pani Marta Cienkowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Janusz Trupinda Dyrektor Muzeum Zamkowego przecinają wstęgę przed budynkiem biblioteki.

Nowa sala edukacyjna zamkowej biblioteki miała wyjątkowy debiut swojej użyteczności, bo właśnie tam odbyła się uroczystość otwarcia.

– Dzięki funduszom norweskim jesteśmy w stanie zrealizować dużo inwestycji, których pewnie nie udałoby się osiągnąć własnymi środkami, a na pewno nie w takim tempie. Partnerstwo norweskie jest niezwykle ważne, bo daje inną perspektywę i zupełnie nowe doświadczenia, dlatego ta współpraca jest kluczowa. Ufam, że jest to początek tej drogi i że w kolejnej perspektywie finansowej, a mam nadzieję, że uda nam się wynegocjować jak najwięcej środków, wiele projektów otrzyma dofinansowanie, czego serdecznie życzę Muzeum Zamkowemu i ogromnie gratuluję tego kilkuletniego, a zatem niełatwego projektu. – mówiła Marta Cienkowska, Podsekretarz Stanu w MKiDN.

Do zgromadzonych gości przemawia pani Marta Cienkowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziękowanie za współpracę przyjął także obecny na wydarzeniu  Annstein Brekke z Bodø.

Aleksandra WACKO, Radca ds. Funduszy Norweskich w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie podkreśliła długość i ważność współpracy z Muzeum Zamkowym, które brało udział już w pierwszych edycjach funduszu, wyrażając przy tym ogromną nadzieję, na dalsze współdziałanie.

– Polska jest naszym największym partnerem i już od 2004 roku skorzystała z blisko 2 mld Euro. W tym roku świętujemy 20-lecie tej współpracy. Fundusze norweskie są wyjątkowym narzędziem, bo dają ogromne możliwości współpracy na wielu płaszczyznach: pomiędzy osobami, instytucjami, regionami, ale także na szczeblu politycznym. Każdy z tych projektów jest dla nas ważnym elementem budującym przyjaźń polsko-norweską. Dziedzictwo kulturowe jest ważną częścią historii i tożsamości dla nas wszystkich i coraz częściej mówi się, że ochrona dziedzictwa odgrywa ważną rolę w rozwoju społecznym i gospodarczym, dlatego cieszę się, że fundusze norweskie przyczyniają się do zachowania cennych zabytków, takich jak Malbork, które opowiadają historię narodów, ludzi i tożsamości. Dla nas Norwegów to jest tylko kontrybucja finansowa, fundusze to przede wszystkim stawienia ludzi w centrum uwagi i zależy nam na obustronnej wymianie wiedzy, wymiany dobrych praktyk i budowanie relacji między Polską a Norwegią. – powiedziała Aleksandra WACKO, Radca ds. Funduszy Norweskich w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie.

Goście podczas prelekcji na otwarciu nowych budynków Przedzamcza.

Słowa uznania w swoim liście przekazał też Udo Arnold, honorowy prezydent Międzynarodowej Komisji Historycznej do Badania Zakonu Krzyżackiego
– Serdecznie gratuluję tego przedsięwzięcia konserwatorskiego odbudowy kolejnej części Przedzamcza. Życzę powodzenia na drodze do kontynuowania budowy kulturalnego i naukowego centrum. Moja nadzieja wiąże się z tym, że Malbork już dziś związany jest z międzynarodowym ruchem naukowym. Malbork jest zwierciadłem historii Europy i to znaczenie potwierdza w ostatnich latach przez wyjątkowo ciekawe wystawy jakie organizuje.

I oczywiście o samym projekcie, jego etapach, działaniach i cyfrach, wraz z ciekawą prezentacją, opowiedziała Agnieszka Kowalska, dyrektor ds. naukowo-konserwatorskich MZM.

O projekcie opowiada pani Agnieszka Kowalska zastępca Dyrektora do spraw naukowych i konserwatorskich.

Jesienią 2021 r. rozpoczął się proces odbudowy zniszczonych w 1945 roku dwóch budynków gospodarczych. W ramach inwestycji prowadzonej przez Muzeum Zamkowe odbudowane zostały historyczne obiekty z zachowaniem średniowiecznych reliktów murów, a w środku powstała współczesna żelbetowa konstrukcja. Koszt samych robót budowlano-konserwatorskich wyniósł prawie 21,5 mln zł netto, z czego około 12 mln zł stanowi z Programu Kultura ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Potem odbyło się wyczekiwane zwiedzanie nowych przestrzeni. Pracownicy działów, które będą funkcjonować w budynku Przedzamcza oprowadzili po swoich pracowniach i opowiedzieli o swojej pracy prezentując nowy specjalistyczny sprzęt. W nowych budynkach ulokowana będzie zamkowa Biblioteka naukowa, która wreszcie doczekała się dużej przestrzeni dla swojego księgozbioru (ok. 40 000 woluminów) i będzie mogła poszerzyć swoją ofertę edukacyjną. Poza tym nowe przestrzenie to 2500 m² nowej powierzchni (piwnice i dwie kondygnacje). Będą się tam mieściły także siedem pracowni konserwatorskich i zamkowe archiwa oraz zupełnie nowe i powstałe przy okazji tej rozbudowy  w strukturze instytucji będą pracownia digitalizacji zbiorów oraz Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim w zakresie zabytków architektury i artefaktów.

Nowoczesne pracownie zwiedzić mogli mieszkańcy, turyści i każdy, kto tego dnia pojawił się na zamkowym Przedzamczu, a była to wyjątkowa okazja zajrzeć do niedostępnych na co dzień pracowni i porozmawiać z prowadzącymi badania naukowe pracownikami.

Tego dnia całe Przedzamcze oferowało wiele atrakcji, takich jak warsztaty rzemieślnicze, zabawy, konkursy, spektakle i koncert.

Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom tego  przedsięwzięcia oraz dzisiejszym gościom naszej uroczystości – ważne, że byliście Państwo z nami w tak ważnym dla nas dniu.

„Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych” dofinansowanego z Programu Kultura (MF EOG).

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78