Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

„WAZOWIE W MALBORKU” – wystawa czasowa

Grafika z trzech pasów żółty czerwony i żółty. Na żółtych pasach przez całą długość w jaśniejszym odcieniu małe znaczki w kształcie snopków zboża. Na czerwonym pasie napis Wazowie w Malborku. W czterechsetną rocznicę przyjazdu króla Zygmunta trzeciego. Wystawa 6 listopada 31 grudnia 2023r. Po lewej stronie niebieska tarcza herbowa w żółtej obwódce, pośrodku niej żółty snop zboża.

„WAZOWIE W MALBORKU”

Wystawa Historyczna na Placu 60-lecia Muzeum Zamkowego
6 listopada – 31 grudnia 2023 r.

 

NOWA WYSTAWA HISTORYCZNA – już od listopada w malborskiej twierdzy

 

Już od 6 listopada, na placu 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku, zaprezentujemy zupełnie nową, historyczną wystawę planszową, dokumentującą pobyt króla Zygmunta III wraz z rodziną w Prusach Królewskich oraz w Malborku. Wystawa ta została przygotowana przez dr Rafała Panfila kustosza Muzeum Zamkowego w Malborku, specjalnie na 400-setną rocznicę przyjazdu monarchy.

 

Malborki zamek przez ponad 300 lat był siedzibą polskich królów i gościł w swoich wnętrzach wiele koronowanych głów, setki dworzan, urzędników państwowych oraz zaproszonych gości z niemal wszystkich zakątków nowożytnej Europy. Ideą wystawy jest przybliżenie nieprezentowanej dotychczas historii przebiegu wizyty dynastii Wazów na malborskim zamku. Zarówno sama rocznica jak i upamiętniająca ją wystawa stały się pretekstem do wydania edycji naukowej źródła opisującego przebieg królewskiej peregrynacji. Spisane w języku niemieckim przez anonimowego pisarza miejskiego, źródło to zachowało się w Archiwum Państwowym w Gdańsku.

 

Na wystawie zaprezentujemy reprodukcje portretów rodziny królewskiej i plansze z tekstami przybliżającymi przebieg wizyty królewskiej oraz obrazujące ją reprodukcje planów, map, dokumentów, monet i widoków z epoki. Miejscem ekspozycji będzie plac przed kasami zamkowymi – dodaje dr Rafał Panfil (MZM).

 

Monarcha przybył do Malborka latem 1623 r. wraz z małżonką, królową polską Konstancją Habsburżanką, najstarszym synem królewiczem Władysławem Zygmuntem (późniejszym królem Władysławem IV) i córką Anną Katarzyną Konstancją. Wizyta miała miejsce w maju i czerwcu 1623 r., zatem na rok 2023 przypada jej czterechsetna rocznica. Rodzina królewska zamieszkała w rezydencji królewskiej mieszczącej się od drugiej połowy XV wieku na pierwszym piętrze dawnej siedziby wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego.

 

Na termin otwarcia Wystawy wybraliśmy celowo listopad ze względu na cykliczny udział Muzeum Zamkowego w programie ministerialnym „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, w ramach którego bilet wstępu na malborski zamek (także jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie) jest bezpłatny. Dodatkowo w ramach zajęć edukacyjnych przygotowaliśmy prelekcję poruszającą temat pobytu Wazów w Malborku (tytuł: Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”). Prelekcja ta odbędzie się 25 listopada o godz. 12:00 na terenie Ośrodka Konferencyjnego Karwan. Wstęp na nią jest także bezpłatny. Szczegóły programu Darmowy Listopad dostępne na naszej stronie www.zamek.malbork.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzenia malborskiej twierdzy oraz wszystkich prezentowanych w jej wnętrzu wystaw – podsumowuje Iwona Orszulak, Kierownik Działu Promocji MZM.

 

Więcej na temat historii pobytu króla Zygmunta III

Esej

400 lat temu, 31 maja 1623 r., między godziną czwartą a piątą po południu, do Malborka przybył król Zygmunt III w towarzystwie swojej rodziny: żony królowej Konstancji, królewicza Władysława i czteroletniej królewny Anny Katarzyny Konstancji. Był tu uroczyście witany przez dostojników Prus Królewskich i władze miasta. Monarcha zamieszkał w swojej rezydencji w malborskim zamku i w kolejnych dniach pobytu wizytował miasto, przyjmował wysłanników Elbląga i Gdańska oraz urządzał otwarte dla mieszczan bankiety w Wielkiej Sali (Letni Refektarz).

 

8 czerwca król wraz z królewiczem oraz całym dworem udał się do Elbląga. Podróż w inne rejony Prus Królewskich i Książęcych, min. do Pasłęka, gdzie Zygmunt III spotkał się z wysłannikami księcia pruskiego, trwała 12 dni. W tym samym czasie królewicz Władysław przebywał w Braniewie i w Królewcu.

 

20 czerwca Zygmunt III powrócił do Malborka. 22 czerwca rano, podczas obchodów uroczystości Oktawy Bożego Ciała, król, królowa i królewicz wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym a następnie w tradycyjnej procesji z okazji tego święta. Następnego dnia król wybrał się na przejażdżkę do należącego do ekonomii malborskiej folwarku Mątowy Wielkie, aby na własne oczy obejrzeć skutki zerwania wałów przeciwpowodziowych i przeprowadzane prace naprawcze.

 

25 czerwca 1623 r. w kościele zamkowym NMP w obecności króla i królowej odbył się ślub dwórki królowej Zofii Konstancji Sobieskiej i dworzanina królewskiego Zygmunta Ferdynanda Szczepańskiego. Następnie w obecności pary królewskiej i licznych dostojników państwowych odbyło się kilkudniowe wesele. Król opuścił Malbork 30 czerwca i udał się do Gdańska.

Pionowe plansze w kolorach żółtym, czerwonym i fioletowym z fotografiami i informacjami tekstowymi. W tle mury i baszty zamkowe.
Pionowe plansze w kolorach czerwonym i fioletowym z fotografiami i informacjami tekstowymi. W tle mury i baszty zamkowe.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78