Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Wręczenie Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2022

Zdjęcie grupowe laureatów pomorskiej Nagrody Muzealnej z marszałkiem województwa pomorskiego.

Uroczystość wręczenia Pomorskiej Nagrody Muzealnej w tym roku odbyła się w Muzeum Zamkowym w Malborku. Podsumowująca miniony rok w pomorskim muzealnictwie nagroda została wręczona już dziewiąty raz. Przedsięwzięcie zrodziło się z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Samorządu Województwa Pomorskiego. Ideą nagrody jest wyróżnienie  najciekawszych muzealnych projektów i inicjatyw.

Nagroda, dla 3 zwycięskich projektów, obok dyplomu ma również swój wymiar finansowy, w tym roku jej wysokość został podwyższona i wynosi obecnie 10 000 tys. zł każda.
Wydarzenie towarzyszyło Międzynarodowemu Biennale Exlibrisu Współczesnego.

przemawia Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.

– Niezwykle zależy nam, aby nagroda muzealna była bardzo prestiżowa, a dziś zapewnia nam to fakt, że spotykamy się w tym pięknym refektarzu Muzeum Zamkowego. Dziękuję Stowarzyszeniu Muzealników Polskich za tę współpracę. Bez Państwa trudno byłoby wyłonić najlepsze aktywności muzealne w konkretnym roku. Chciałbym prosić o dalszą kooperację, nie tylko w związku z nagrodą, ale także z ideą, którą kiedyś zarysowałem, aby stworzyć muzeum Pomorza. Liczę tutaj na współpracę wszystkich naszych instytucji, ale także na współdziałanie muzealników pozainstytucjonalnych. – mówił podczas uroczystości Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

 

Tegoroczni laureaci

Nagrody:

 1. Publikacja „Zbiory artystyczne polskich ziemian na pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze” – Dobromiła Rzyska-Laube, Muzeum Narodowe w Gdańsku,
 1. Wystawa czasowa „Do DNA” – Elżbieta Wróblewska i Patryk Klein, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,

 2. Wystawa i katalog „Fangor: Poza obraz” – Wojciech Zmorzyński, Muzeum Narodowe w Gdańsku (to kolejna nagroda dla tej wystawy i kuratora – po Pomorskiej Nagrodzie Artystycznej i Splendor Gedanensis).

 

Wyróżnienie:

 1. Projekt „Upamiętnienie ofiar i trasy Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof w 1945 roku” i efekty jego realizacji jako przykład dobrej praktyki współdziałania muzeum pamięci z partnerami lokalnymi – Agnieszka Kłys i Marcin Owsiński, Muzeum Stutthof w Sztutowie,
 1. Przeniesienie o odtworzenie na terenie muzeum kiosku „Ruch-u” z Dziemian wraz z wyposażeniem z lat 80-tych – Katarzyna Kulikowska, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach,

 2. Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego budownictwa wiejskiego w Swołowie na cele utworzenia nowych wystaw stałych w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Dawid Gonciarz.

Kilka słów od Stowarzyszenia Muzealników Polskich o samej nagrodzie:

Pomorska Nagroda Muzealna od swego początku jest wyznacznikiem wysokiego poziomu pracy merytorycznej, innowacji wdrażanych w dziedzinie muzealnictwa oraz promocji lokalnych wydarzeń. Nagroda cieszy się uznaniem i stale zyskuje na popularności wśród muzealników oraz miłośników lokalnej historii i kultury. Celem konkursu jest wyłanianie, ale również promowanie najciekawszych i najważniejszych inicjatyw muzealnych realizowanych na terenie województwa pomorskiego – wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych, wydawnictw.

Do konkursu zgłaszane są wydarzenia, które realizowane były w roku poprzedzającym wręczenie nagród. Rokrocznie jest to kilkadziesiąt nietuzinkowych projektów i inicjatyw, których wspólnym mianownikiem jest popularyzowanie kultury, historii i sztuki naszego regionu, ale wykraczając również poza jego granice.

W tym roku do konkursu zgłoszono 31 projektów z 16 muzeów reprezentujących niemal całe Pomorze. Najliczniej dopisała grupa muzeów trójmiejskich, niemniej region jest również mocno reprezentowany, do konkursu aplikację złoży muzea, m.in. z Wdzydz, Słupska, Swołowa, Kluk, Lęborka, Pucka, Chojnic, Sztutowa i oczywiście Malborka.

Zwycięzców konkursu wyłoniła trzynastoosobowa kapituła, w której zasiadają przedstawiciele stowarzyszeń: historyków sztuki, muzealników polskich, muzeów na wolnym powietrzu, inwentaryzatorów muzealnych, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego, instytutów: archeologii i etnologii, historii, historii sztuki, przedstawiciele mediów pomorskich oraz Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

 • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
 • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

 • +48 55 647 08 00
 • +48 55 647 09 02
 • +48 55 647 09 78