Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

Współpraca z Muzeum Miasta Malborka – zaproszenie

Kilka książek ustawionych pionowo obok siebie. Grzbiety książek w skórzanych oprawach z widocznymi przetarciami. Złoconymi literami wytłoczone napisy.

Co łączy Muzeum Zamkowe w Malborku i Muzeum Miasta Malborka oprócz tego, że są prężnie działającymi instytucjami muzealnymi w naszym  mieście? Pomimo różnic strukturalnych i organizacyjnych, wbrew pozorom, wiele je łączy. Przede wszystkim fakt, że pielęgnują rodzime tradycje i historię, są również nieformalnymi spadkobiercami przedwojennych placówek działających na terenie miasta. Istnieje źródłowe potwierdzenie na fakt ich ówczesnej współpracy w zakresie gromadzenia kolekcji oraz wymiany doświadczeń. W czasie wojny, a dokładniej 14 sierpnia 1944 roku, zbiory Muzeum Miejskiego zabezpieczono lokując na Zamku Wysokim. Tym sposobem historia splotła losy obu instytucji, a tragizm wojny spowodował niepowetowane straty, a także rozproszenie zbiorów. Dlatego tak cenna jest dzisiaj współpraca w zakresie badania przeszłości, a także podejmowanie prób rekonstrukcji przedwojennych zasobów, co jak już dzisiaj wiadomo przynosi efekty.

 

Od wielu miesięcy prowadziliśmy wspólne działania, których wyniki zaprezentujemy już 13 marca br. Tego dnia zapraszamy Państwa serdecznie na uroczystość przekazania pomiędzy naszymi muzeami zabytkowych obiektów pochodzących z przedwojennych zasobów. Tym sposobem po blisko 80 latach powrócą one do swych macierzystych placówek. O jakich zabytkach mowa będzie można przekonać się w trakcie ich oficjalnej prezentacji, podczas której opowiemy również o ich wojennych i powojennych losach. Tymczasem ujawniamy rąbka tajemnicy publikując znaki proweniencyjne znajdujące się na zabytkach.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty, dlatego też zachęcamy do uczestnictwa i aktywnego odkrywania malborskiej historii. Niech ten dzień będzie świętem wszystkich Malborczyków.

 

Do zobaczenia w Karwanie – 13 marca o godz. 12.00

 

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78