Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 16:00 (wnętrza Trasy Historycznej do 15:00)

Christoph Maucher. Bursztynowa szkatuła pełna tajemnic

Data: 5 kwietnia 2024 - 1 grudnia 2024

Po lewej stronie zdjęcie fragmentu szkatuły z dekoracją w motywach roślinnych. Po prawej napis Christoph Maucher. bursztynowa szkatuła pełna tajemnic. Wystawa czasowa od 6 kwietnia do 1 grudnia 2024 roku.

XVII-wieczna bursztynowa szkatuła Christopha Mauchera, unikatowe dzieło, stała się przedmiotem interdyscyplinarnych badań. Ich wyniki, zarówno od strony artystycznej, jak i technologicznej będą prezentowane na wystawie czasowej już od 6 kwietnia 2024.

Szkatuła będąca rozpoznawalnym obiektem malborskich zbiorów oraz całego muzeum będzie przedstawiona w zupełnie nieznanej dotąd odsłonie.

Po raz pierwszy zwiedzającym zostanie udostępnione bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Pokazane zostaną liczne detale, niektóre dotychczas nieodkryte, inne na co dzień niewidoczne, wiele z nich ma tylko kilka milimetrów. Prezentujemy je w oryginale oraz w powiększaniach na wielkoformatowych fotografiach.

Wystawa będzie uzupełniona komentarzami objaśniającymi celowość i wyniki przeprowadzonych badań w zakresie analiz technologicznych. Przedstawimy również zagadnienia artystyczne. Całość ekspozycji dopełni część poświęcona dawnemu warsztatowi bursztynnika.

Uznawana za najpiękniejszą w polskich zbiorach bursztynowa barokowa szkatuła ma duże znaczenie dla historii sztuki. Jest przykładem najlepszych wyrobów gdańskich jakie powstały w tzw. złotym wieku. Wyróżnia się warsztatem, tematyką, jakością, starannością i maestrią wykonania, także rozwiązaniami technologicznymi.

Christoph Maucher przybył do Gdańska ok. 1670 roku z Badenii-Wirtembergii. Nie należał do cechu bursztynniczego, przez co zwany był partaczem, nie przyjął również obywatelstwa miejskiego. Obdarzony niezwykłym talentem, przyjmował szereg zamówień, a wśród zleceniodawców znajdowały się dwory królewskie z całej Europy. Należał do najsłynniejszych bursztynników działających w Gdańsku. W środowisku bursztynniczym postrzegano go jako konkurenta i niejednokrotnie usiłowano umniejszyć jego dokonaniom, pisząc liczne skargi oraz donosy.

Prace Christopha Mauchera znajdują się dziś w największych muzeach europejskich m.in. Victoria & Albert Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, czy Grünes Gewölbe w Dreźnie.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu naukowego: Badania technologiczne szkatuły autorstwa Christopha Mauchera, najcenniejszego obiektu bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. Badania przeprowadzono w 2022 roku w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych MNK, finansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie zrealizowano w ramach IV edycji konkursu na wykonanie projektów badawczych ogłoszonego przez Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem i organizowanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Na białym tle w kolejności od lewej strony loga instytucji: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Zamkowe w Ma|lborku, Unesco, Muzeum Narodowe w Krakowie, Politechnika Gdańska.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78