Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Detal architektoniczny ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku

Zamek w Malborku, jak większość gmachów średniowiecznych w rejonie południowego pobrzeża bałtyckiego należy do tzw. grupy budowli gotyku ceglanego. Naturalne uwarunkowania środowiskowe w tej części Europy spowodowały konstrukcyjne i estetyczne różnice pomiędzy budownictwem na zachodzie kontynentu, które oparte zostało na budulcu kamiennym.

Odmienność struktury obu nurtów architektury gotyckiej, obejmowała także elementy dekoracyjne. Tu w Prusach Zakonnych czy szerzej w północnej i środkowej Europie detal architektoniczny, czyli ozdobne elementy zewnętrznej i wewnętrznej architektury, wykonywane były z terakoty a nie z kamienia jak na zachodzie. Prezentowane na wystawie fragmenty dekoracji zamków i kościołów z obszaru państwa krzyżackiego ukazują różnorodność ich form. Z wyjątkiem kilku przykładów dekoracyjnych zworników z drewna, wszystkie eksponowane detale wykonane są z wypalanej gliny, dekorowanej niekiedy glazurą, czyli także wypaloną, barwną warstwą kryjącą na bazie kwarcu.

Opiekun kolekcji: Wiesława Połom-Jakubowicz

Wnętrze piwnicy na zamku średnim. Ceglane ściany i ciężkie wymurowane sklepienie krzyżowe. Posadzka z prostokątnych niewielkich płytek ceramicznych w kolorze ceglasto brązowym. Pośrodku na posadzce przesłona z przezroczystego plastiku pokazująca niższą kondygnację pod posadzką. Na ścianie na wprost szeroki otwór drzwiowy zakończony półokrągłym łukiem bez ościeży. PO obu stronach ościeży drewniane stoły z wystawionym detalem architektonicznym ze zbiorów muzeum.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78