Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Trzy wieki w granicach Rzeczypospolitej. Zamek wysoki od inkorporacji do rozbioru 1454-1772

Wystawa Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej. Zamek malborski od inkorporacji do rozbioru 1454-1772 to ekspozycja o charakterze historycznym, omawiająca długi – ponad trzystuletni – okres dziejów polskiego Malborka.

W 2006 roku zaaranżowano we wnętrzach Infirmerii na Zamku Średnim pomieszczenia, w których eksponowane są w większości zabytki z XVII i XVIII wieku, sygnalizujące czasy polskie w dziejach zamku. Nowa wystawa będzie zatem kontynuacją opowieści uzupełniającej wiedzę o nowożytnym Malborku między 1454 a 1772 rokiem. Dwie daty graniczne są dla jego historii niezwykle ważne. Pierwsza z nich to data wybuchu wojny trzynastoletniej i aktu inkorporacji Prus do Królestwa Polskiego. Malbork, jak i część miast państwa zakonnego, dzięki II Pokojowi Toruńskiemu z 1466 roku włączony został w granice Rzeczpospolitej. Utworzono Prusy Królewskie, a w ich ramach województwo malborskie, gdzie urzędowali wysocy przedstawiciele administracji koronnej i samorządowej. Zamek malborski stał się arsenałem i rezydencją królewską. Ponad trzy wieki trwał w ramach Rzeczpospolitej jako ważne ogniwo administracji i gospodarki. W 1772 roku – to druga data graniczna – przejmują go Prusacy, którzy na mocy traktatu rozbiorowego zajmują całe Prusy Królewskie oprócz Gdańska. Wystawa została zlokalizowana w dwóch pomieszczeniach na strychach nad Infirmerią i kuchnią Wielkiego Refektarza, wnętrzach odrestaurowanych w ramach tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego i przeznaczonych na działalność ekspozycyjną. Składa się z dziewiętnastu plansz, na których przybliżone są wybrane problemy z dziejów zamku. Wśród nich sprawy dotyczące administracji, gospodarki, gości i rezydentów, stosunków religijnych. Wreszcie burzliwych czasów wojen szwedzkich i wojny północnej. Ważnym elementem są też architektoniczne przemiany zamku i jego otoczenia. Nie zabrakło również omówienia roli miasta Malborka. Materiał ekspozycyjny pochodzi głównie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, są tu ryciny, obrazy olejne, numizmaty, rzemiosło artystyczne oraz rzeźba barokowa. Liczne faksymile dokumentów związanych z zamkiem i miastem pochodzących ze zbiorów archiwów gdańskich i warszawskich, prezentowane w gablotach i na planszach, uzupełniają treść dydaktyczną.

 

Opiekun wystawy: A. Dobry

Sala wystawowa. Ceglane ściany z wywieszonymi planszami informacyjnymi i zdjęciami. W oszklonych gablotach eksponaty. Pośrodku na drewnianym postumencie bombarda.

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78