Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 20:00 ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 17.00

Aktualności

O wystawie „Nigra crux…” w Berlinie – dyskusja panelowa

DIE KRUX MIT DER NIGRA CRUX [UTRAPIENIE Z NIGRA CRUX]
ASYMETRYCZNY I KONFLIKTOWY POLSKO-NIEMIECKI DYSKURS NA TEMAT ZAKONU KRZYŻACKIEGO
DYSKUSJA W NAWIĄZANIU DO WYSTAWY W MALBORKU
Z okazji wystawy Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”, która jest prezentowana w Muzeum Zamkowym w Malborku do 15 stycznia 2024 r., w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie odbędzie się dyskusja panelowa o wystawie i wyzwaniach związanych z historią zakonu w kontekście polskiej, niemieckiej i europejskiej kultury pamięci. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada 2023 roku.
W dyskusji wezmą udział Grischa Vercamer, Janusz Trupinda i Igor Kąkolewski.
 
prof. dr Grischa Vercamer (Technische Universität Chemnitz) – historyk-mediewista, ekspert historii Europy Środkowo-Wschodniej, w tym szczególnie historii Polski jak i zakonu krzyżackiego. Autor licznych publikacji w tym na temat komturstwa królewieckiego w Państwie Zakonnym, obrazu władcy w kronikarstwie europejskim średniego średniowiecza oraz stereotypów polsko-niemieckich.
dr hab. Janusz Trupinda – muzealnik, historyk, menadżer kultury. Od 2018 r. dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym pięciu książek. Podstawowym obszarem badawczym jest historia wieków średnich, a szczególnie dzieje zakonu krzyżackiego.
dr hab. Igor Kąkolewski, prof. UWM – historyk epoki nowożytnej, muzealnik, wicedyrektor, a następnie (od 2018 r.) dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię Polski i Europy XVI-XVIII w., historię Żydów polskich i niemieckich we wczesnej epoce nowożytnej i XX w., badania kultury pamięci, muzealnictwo i dydaktykę historii.
 
Zainteresowanych udziałem w spotkaniu w Berlinie prosimy o rejestrację na stronie info@cbh.pan.pl.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 
Wydarzenie będzie także zarejestrowane nagraniem video i dostępne po wydarzeniu.

Adres wydarzenia:
CBH PAN, Majakowskiring 47, 13156 Berlin
Czwartek, 23.11.2023 r., godz. 18

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn - Ndz:9:00 - 20:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 19:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78