Dziś muzeum czynne jest w godzinach: 9:00 - 15:00, ostatnie wejście na Trasę Zamkową - Historyczną o godz. 13.00

Projekty

Zamek Średni

Proin commodo pharetra iaculis. Nulla auctor tincidunt neque elementum tempor. Nullam ultricies in metus molestie accumsan. Duis lorem justo, finibus sed est a, pellentesque auctor ligula. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos…

  • Zamek Średni

Infirmeria

W średniowieczu mieścił się tu szpital zamkowy, obecna aranżacja nawiązuje do okresu polskiego, gdy wnętrza służyły za mieszkania urzędników królewskich. Infirmeria, będąca w istocie przytułkiem dla dożywających swych dni starych i zniedołężniałych rycerzy, posiadała własny refektarz, kaplicę i łaźnię.

  • Zamek Średni

Kaplica Św. Bartłomieja

Ta niewielka kaplica średniowieczu przeznaczona była specjalnie dla gości zakonu zakwaterowanych w skrzydle wschodnim Zamku Średniego. 

  • Zamek Średni

Pasaż z Apokalipsą

Wzdłuż wschodniego skrzydła Zamku Średniego biegnie malowniczy krużganek, gdzie w siedmiu ostrołucznych wnękach, pomiędzy oknami wychodzącymi na dziedziniec, znajdują się malowidła ze scenami zaczerpniętymi z Apokalipsy św. Jana. W siedmiu wizjach opisane są tu przyszłe dzieje świata i ostateczny triumf Kościoła.

  • Zamek Średni

Piwnice pod Pałacem Wielkich Mistrzów

Piwnice pod Pałacem Wielkich Mistrzów można było oglądać od kilkunastu lat. Ale zespół piwnic pod całym skrzydłem zachodnim Zamku Średniego został udostępniony niedawno, w 2009 r. Można się do niego dostać zarówno nową klatką schodową w północnym narożu małego dziedzińczyka, jak i szerokimi okrągłymi schodami z Pałacu, z przedsionka przed Zimowym Refektarzem. 

  • Zamek Średni

Przyziemie skrzydła wschodniego

W piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego znajduje się stała wystawa bursztynu, zatytułowana: Bursztynowe konteksty. Jest to obszerne, niskie wnętrze przekryte sklepieniem krzyżowym na gurtach. W średniowieczu pełniło ono funkcję magazynową. 

  • Zamek Średni

Średniowieczny system grzewczy zamku malborskiego

Ze wszystkich urządzeń grzewczych, jakie kiedyś były na zamku, największe zainteresowanie wzbudzały i wciąż wzbudzają średniowieczne piece ogrzewające komnaty ciepłem akumulowanym w kamieniach zgromadzonych nad paleniskiem, a następnie wypromieniowywanym przez kanały z ujściem w posadzkach.

  • Zamek Średni

Kuchnia i Izba Kucharza

Potrawy przeznaczone na stoły Wielkiego Refektarza przygo­to­wywano w sąsiadującej z nim od strony północnej kuchni, której najważniejszym elementem było duże palenisko nakryte potężnym okapem kominowym. Obok kuchni znajdowało się niewielkie pomieszczenie kucharza i magazyn gospodarczy.

  • Zamek Średni

Wielki Refektarz

W zachodnim skrzydle z Pałacem Wielkich Mistrzów sąsiaduje Wielki Refektarz – największe i najwspanialsze wnętrze w całej świeckiej architekturze Zakonu. Wsparte na trzech smukłych filarach zadziwiająco przestrzenne sklepienie przydawało monumentalności tej sali, przeznaczonej na wspólne biesiady rycerzy – gości z Europy Zachodniej, przybywających licznie, by pomóc krzyżakom w ich walce z poganami. Obliczona była na […]

Bilety

Kup bilet w naszym systemie online

Godziny otwarcia

  • Pn:9:00 - 16:00
Wystawy
  • Wt - Ndz:9:00 - 15:00

Kontakt

Informacja turystyczna

  • +48 55 647 08 00
  • +48 55 647 09 02
  • +48 55 647 09 78